Odborníci se s politiky nemohou shodnout, kdo selhal. Podle expertů to byli jednoznačně veřejní činitelé, kteří měli rychleji reagovat na jejich varování a začít přijímat ve městech potřebná opatření. „Povodí Vltavy letos zareagovalo lépe než v roce 2002, kdy neodpouštěli tak předem jako nyní. Jenže protipovodňové zátarasy ve městech měly stát dříve, podle mého názoru to bylo zbytečně zpožděné. Radnice klidně mohly zareagovat dříve,“ říká pro MF DNES meteorolog Jan Pavlík.
Úředníci a politici naopak namítají, že zprávy od expertů byly zmatené a nedalo se v nich vyznat. „Předpovědi hydrologů se měnily. Zatímco původně hovořila prognóza na pondělí o sedmi milimetrech srážek, nakonec pršelo dvojnásobně víc,“ říká plzeňský hejtman Milan Chovanec. A autor pražského povodňového plánu Petr Beran dodává: „V sobotu večer přišla zpráva meteorologů, která byla uklidňující, až zavádějící. Slibovala, že Vltavská kaskáda udrží během noci stávající průtok.“
I odborníci uznávají, že počasí je mimořádně nezvyklé. „Podobně dlouhou tlakovou níži nepamatujeme,“ říká František Šopko z Českého hydrometeorologického ústavu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav