Klausová totiž bude potřebovat stejně jako každý jiný ambasador druhou nejpřísnější bezpečnostní prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné a ta předpokládá i prověření nejbližších rodinných příslušníků žadatele.
Vůbec poprvé by se tak prověřování týkalo i majetkových poměrů bývalého prezidenta. Ve funkci hlavy státu nemusel Klaus svůj majetek nijak dokazovat, protože na rozdíl od jiných ústavních činitelů se na tento post nevztahuje zákon o střetu zájmů.
Možné jsou i odposlechy
Klausovi by museli úředníkům odkrýt nejen veškerý majetek, ale také všechny finanční transakce prováděné za poslední rok. Podle mluvčího NBÚ Radka Holého navíc v případě jakýchkoliv nesrovnalostí mohou referenti úřadu zvýšit úroveň prověřování na stupeň nejvyšší, tedy přísně tajné, což dává tajné službě pravomoci včetně odposlechů a sledování.
V rámci prověřování případných rizik úředníci mohou porovnávat výdaje žadatele s oficiálními příjmy nebo zkoumat pohyby na účtech. Ke spolupráci mohou pozvat i českou kontrarozvědku - Bezpečnostní informační službu (BIS), kterou mimochodem prezident může prostřednictvím vlády kontrolovat a je zároveň příjemcem jejích zpráv.
Pokud by se Klausová stala velvyslankyní, musela by prověrku podstoupit ještě před svým jmenováním. "Praxe je taková, že kandidát na post velvyslance si o prověrku žádá v rámci přípravy na tuto funkci. V okamžiku jmenování již prověrku musí mít," uvedla pro Novinky.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Johana Grohová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr