Klaus nekončí. Na žalobě pro velezradu prý může nakonec vydělat

06.03.2013 7:32 | Zprávy

Rozhodnutí Senátu žalovat Václava Klause pro velezradu se může stát politickým vítězstvím končícího prezidenta, a to bez ohledu na verdikt Ústavního soudu. Alespoň to si myslí místopředseda lidovců Marian Jurečka. Uvedl také, že návrh ústavní žaloby přišel takříkajíc s křížkem po funuse.

Klaus nekončí. Na žalobě pro velezradu prý může nakonec vydělat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Václav Klaus je politik, který k sobě přitahuje voliče dvěma způsoby. Prvním je jeho postoj ke světu – prosazování čistého tržního hospodářství, svobodné společnosti a silného národního státu. Druhým je postoj k jeho vlastní osobě. A to bylo, je a bude klíčové pro jeho politický úspěch. Vzpomeňme na tzv. Sarajevský atentát. Hlavním tématem tehdejší doby se nestala ekonomická situace země, jaké daně máme platit, jaké protikorupční opatření máme přijmout, ale jaký máme vztah k Václavu Klausovi. V tomto byl Václav Klaus vždy mistr a v této situaci se cítil jako ryba ve vodě,“ tvrdí Jurečka.

Klaus potřebuje ke své politice konflikt

Podle něj se celá společnost, politické strany a jednotliví politici štěpili podle svého vztahu ke Klausovi. „A situace se může snadno opakovat. Bude to opět jeho osoba, na které se bude štěpit společnost, která bude klíčová pro zařazení v politice. Václav Klaus a 'jeho kauza' se stane jedním z hlavních témat příštích týdnů, možná měsíců. Jiří Dienstbier tak nepřímo oživuje 'fenomén Klaus', který díky této kauze může opět dorůst nemalých politických úspěchů. Václav Klaus potřebuje ke své politice konflikt a vymezení se. A nejlépe, když se vymezují vůči jeho osobě,“ pokračuje místopředseda lidovců a opoziční zastupitel v Olomouckém kraji za Koalici pro Olomoucký kraj (KDU-ČSL, SZ).

Volby v roce 2014 nemusí být jen o programech

„Václav Klaus nikdy nebyl politik, který by chtěl především lidi spojovat a hledal kompromis ku prospěchu této společnosti,“ myslí si také Jurečka. A dodává: „Pokud navíc soud rozhodne, že velezradu Klaus nespáchal, bude to mít navíc i s 'morální' satisfakcí. Čím více se bude na Klause útočit, tím více bude Klaus přítomen. A o to mu jde. Může se stát, že volby v roce 2014 nebudou nejen o programech, o chybách Nečasovi vlády a o tom jak dále, ale o referendu, zda má Klaus pokračovat ve své politice. Jako v roce 1998. Jedno je jisté, fenomém Klaus bohužel nekončí,“ míní místopředseda KDU-ČSL.

Velezrady se měl podle 38 senátorů Klaus dopustit zejména udělením amnestie nebo otálením s podpisem doplňku Lisabonské smlouvy o novém záchranném fondu eurozóny. Žalujícím senátorům také vadí fakt, že prezident odmítal jmenovat soudcem soudního čekatele Petra Langera, ačkoli mu to uložil již v roce 2007 Městský soud v Praze, jehož rozsudek pak potvrdil i Nejvyšší správní soud.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…