„Když jsem předminulý víkend v televizním přenosu viděl, jak blahobytně vypasení odboráři vyřvávali bezobsažná hesla, bylo mi z toho na zvracení,“ vyznává se bývalý generální ředitel Národní galerie. Má pocit, že lidem by vyhovovalo, kdyby tu zase byl „jeden velký koncentrák.“ Svoboda je přece tak obtížná.
Podle Knížáka mají současné problémy kořeny v komunismu. „Totalita byla založena na fungujícím systému podplácení a obecné zlodějně,“ tvrdí. Proto se prý zárodkem polistopadové buržoazie stali komunisté a veksláci - tedy právě ti lidé, kterým chybí morálka.
„Nikdy jsme se neměli tak dobře, jako teď,“ hájí současnou dobu výtvarník. Podle něj vždycky někteří lidé budou na okraji společnosti. „Mnozí se tam ocitli vlastní vinou či rozhodnutím. Povinností státu je postarat se jen o ty, kteří se tam dostali nezaviněně. Jinak bychom se měli starat o sebe sami,“ doporučuje.
Lůza se dere k moci
Stávky v době celosvětové recese považuje za idiotské, a odbory jsou podle něj nezodpovědné organizace, které se „nestarají, o co by měly, ale chtějí urvat politickou moc.“
Podle Knížáka se prostřednictvím protestů opět dere k moci duchovní lůza. Agresivní projevy na Václavském náměstí mu připomněly ty nejhorší doby komunistické totality. „Dokonce i ty tváře řečníků se zdály podobné,“ píše.
Myslí si, že bychom měli být rádi za současnou vládu, která se i přes problémy snaží nezaprodat naší budoucnost. „Komunistická opozice, mezi kterou počítám i sociální demokraty, zelené a odboráře, dělá všechno proto, aby se populismem prodrala k moci. Budoucnost je jim však lhostejná,“ myslí si výtvarník.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav