Důvodem diplomatické roztržky je podle Mynáře, mimo jiné, nešťastný výrok ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který tamní vládní strukturu označil za „rodinnou diktaturu“. Čeští podnikatelé informovali kancléře, že ázerbájdžánští obchodní partneři odmítají podepsat už dohodnuté kontrakty, a že škody mohou být obrovské.
Z kontraktů, které byly před podpisem, sešlo
Schůzka s velvyslancem Ázerbájdžánu J.E. Tahirem Taghizadem (údaj upřesněn na stránkách MZV), se uskutečnila z iniciativy Vratislava Mynáře. „Požádal jsem pana velvyslance o schůzku a on mi v krátkém čase vyhověl,“ kvitoval kancléř. Důvodem pro tuto urychlenou schůzku se staly podle Mynáře informace od různých českých firem, z nichž některé byly před podpisem smluv úhrnem za miliardy korun, že ázerbájdžánští partneři náhle odstoupili od dohod. „Mám domluveno, že veškerou korespondenci, kterou české společnosti posílají k rukám pana velvyslance ve formě stížnosti na to, že dohodnuté kontrakty, nejsou podepisovány, budu mít k dispozici v kopiích,“ řekl pro ParlamentníListy.cz kancléř.
Zeman bude zachraňovat Česko, a s ním i Schwarzenberga
„Chtěl jsem získat nejprve ucelenou informaci, kterou bych mohl následně předložit panu prezidentovi,“ říká Mynář. Situace je podle něj natolik vážná, že je rozhodnut požádat prezidenta Miloše Zemana, aby se s panem velvyslancem sešel osobně. „Obávám se, že by to mohlo vážně poškodit nejen diplomatické vztahy s Českou republikou, což už samo os sobě je velmi alarmující, ale zároveň to poškodí obchodní vztahy a tím i podnikatele v Česku,“ říká kancléř.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká