Kubera: Řecko už má mrtvého. Může spustit velkou listopadovou revoluci

23.10.2011 14:40 | Zprávy

TÝDEN Poslanec Jiří Koskuba (ČSSD) a senátor Jaroslav Kubera (ODS). Dva politici a jejich názory na události tohoto týdne - střet nebo souhra pohledů? ParlamentníListy.cz zjišťovaly, co si muži z opačného politického spektra myslí o světových protestech, zda bude moci dodržet svůj slib lékařům ministr zdravotnictví Leoš Heger a přidat jim na platech. Jiřího Koskuby jako lékaře se ParlamentníListy.cz dotázaly také na to, co si myslí o tom, že si lidé mají připlácet za výkony u populárních doktorů.

Kubera: Řecko už má mrtvého. Může spustit velkou listopadovou revoluci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Celosvětové protesty vnímají někteří politologové jako předzvěst jisté křižovatky, na které se lidstvo ocitlo. Souhlasí s tímto názorem i oba oslovení muži?

"V žádném případě si nechci hrát na politologa. Obávám se, že je to pravda. Jsem, rád, že si někdo celosvětových protestů vůbec povšiml. Mnohdy by nám přece mělo být divné, kolika jinými přiblblými, tendenčními až bulvárními zprávami jsme každý den zahrnuti. A některé, méně příjemné, se k nám až tak moc nedostanou. Ony se totiž zhusta nehodí. Snadno lze vytušit komu a proč. Pak si ale položme otázku, jak skutečně nezávislá média máme. Pravda, účel světí prostředky. Lze si namlouvat, jak jsme rádi, že s vyjímkou Šluknovska je u nás zatím klidno. Vzhledem k nedávné minulosti je možná ještě i pochopitelné, že termín "sociální stát" veřejnost (ne) vnímá jako zbytečnost. Přitom jeho zachování se mnohdy považuje za hloupý levicový a populistický názor," uvádí pro ParlamentníListy.cz Jiří Koskuba.

Čtěte také:


Koskuba vysvětluje, že přece není pravdou, že by sociální stát chránil pouze ty nepřízpůsobivé.

"O tom to přeci není. To je tragický omyl a byla by to i chyba! Možná i díky tomu je toho času v tichosti postupně rozebírán stejně, jako "sběrači kovů" rozkrádají, převážně též beztrestně a bez většího zájmu veřejnosti i zodpovědných orgánů, opuštěné průmyslové stavby. Zde je alespoň občas vidět, jak jim to taky spadne na jejich tupou hlavu. Ostatně dokud jsou zbytky sociálního státu v zemích Koruny české stále zachovány, snadno se názor o jeho zbytečnosti do lidu prostého vtlouká. Chyba lávky! Mnozí netuší, co hrozí. To ti lidé venku již ano," pokračoval dále ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz poslanec Koskuba.

Není jedno, jestli zlo dělají soudruzi tajemníci nebo skrytí finančníci?

A jak dodal, i s vědomím, že ho mnozí budou kritizovat jako hloupého levičáka, on osobně té  většině slušných obyčejných lidí rozumí. "Chuligány a gaunery na mysli rozhodně nemám. Ne, nechci návrat k tomu, co zde bylo. Jenže jaksi jsme rychle zapomněli, jak moc nám vadilo rozdělení na "oni versus my". Na to, že za jejich opakované těžké chyby jsme platili právě a jenom "my", "tam kdesi dole". Není vskutku jedno, jsou-li pachateli soudruzi tajemníci nebo páni finačníci? Problém je totiž i v tom, že ti druzí jmenovaní jsou daleko chytřejší a méně viditelní. Asi vědí proč. Za ně přeci rozhodují byť demokraticky zvolení, ale právě často jimi podplacení politici," řekl pro ParlamentníListy.cz Koskuba.

Čtěte také:


A přiznal, že se obává toho, že to, co popsal, je problém současného takzvaného vyspělého světa. Evropské unie obzvlášť. "Bylo by vhodné si to alespoň přiznat. Čím dříve, tím lépe. Abychom nedopadli jako rádio Jerevan: "Kdy zase bude dobře? Už bylo!". Kéž by to byl jenom vtip. Ale on to vtip není. A tak se dá znovu jen připomenout, že za hranicemi to už ví," uzavřel první okruh komentáře pro tento týden poslanec Jiří Koskuba.

Kubera se obává Velké listopadové socialistické americké revoluce

"Kdybych věděl, jakým směrem se budou vyvíjet světové protesty, byl bych rád. Ale nevím to. Jsem znepokojený prvním mrtvým v Řecku, který by mohl být spouštěcím mechanismem k tomu, aby tu vypukla Velká listopadová socialistická revoluce," řekl ParlamentnímListům.cz senátor Jaroslav Kubera (ODS). Podle něj je opravdu reálné riziko, že se vše může zvrtnout, i když připouští i možnost a zároveň přání, že nakonec k lepšímu.

"Bohužel, Evropa nahrává spíše té horší variantě. Místo, aby to řešila, řeší frkačky a balonky. Svět se přitom zbláznil a my s ním. I když se to u nás zatím ještě tak neprojevuje, protože si možná naši lidé umějí pomoci jinak. Nadávají všem do zlodějů, ale tento týden jsem četl v novinách, že ročně dokážou ukrást zboží v obchodech za devět miliard korun. Takže jsou asi mnozí z nich natolik zabezpečení, že je to neláká, někam protestovat," uzavřel svůj názor v komentáři pro ParlamentníListy.cz senátor Kubera.

Bude moci splnit ministr Heger svůj slib lékařům i sestrám o navýšení platů? 

Měsíce plynou, a tak chtějí zdravotníci od ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) slyšet, jak slíbené navýšení platů, jež si vybojovali akcí Děkujeme, odcházíme, zařídí. Počítají dokonce i s protesty, i když o nové vlně výpovědí zatím nemluví. Mají šanci skutečně uspět a má šanci Heger dodržet svůj slib?

"Sliby se dávají snadno, ale vždycky se to dá nějak obejít. Ministerstvo zdravotnictví může udělat tarify, aby byli lékaři spokojení, ale nedá nemocnicím peníze. Takže se dá lehce usoudit, jak to může dopadnout. I když předesílám, že já bych doktorům ty peníze přál, zaslouží si je," řekl na toto téma Jaroslav Kubera.

Ani podle jeho oponenta Koskuby situace kolem vývoje platů a zdravotních sester není příliš optimistická. "Ani jedna strana nemá naději na úspěch. Nezapomínejme ani na pacienty, nově pak klienty. Můžeme nesouhlasit, můžeme protestovat, ale to je tak to jediné, co s tím lze udělat. Nesmíme totiž zapomenout, že vše vzniklo za situace, kdy ještě nebylo známo, jaké budou reformy a kam až půjdou," myslí si Koskuba.

Čtěte také:


Podle něj doktoři a sestřičky pro to tak moc udělat nemohou. I přesto, že možná někteří z nich uvěřili předvolebním slibům. Odpovědnost padá na vládní trojkoaliční většinu. Pochopitelně tím i na pana ministra. Přiznávám se, já jsem mu v úvodu také věřil. Jeho dlouholetá profese ředitele velké nemocnice - a dle uveřejňovaných údajů prý neproblémové - mně dávala naději na střízlivý a realný pohled na celou problematiku a možný dialog. Byla to chyba, už vím. A za chyby se, bohužel, platí. Platit budeme všichni. Krom hrstky vyvolených," reagoval dále pro ParlamentníListy.cz Koskuba.

Čtěte také:


Dodal, že pacientů, sestřiček i doktorů je mu líto. "Já vím, to nepomůže. Já s tím ale ani jako poslanec nic udělat nemohu. I když chuť by byla. Tak raději mohu popřát jedině hodně zdraví," shrnul druhou otázku ParlamentníchListů.cz poslanec a lékař Koskuba.


Chcete populárního a známého doktora? Připlaťte si...

I proto Jiřímu Koskubovi ParlamentníListy.cz položily ještě individuální otázku z jeho odborné specializace. Týden.cz totiž v minulých dnech přinesl informaci o tom, že by pacienti měli platit "populárnějším" lékařům za jejich výkony víc. Dokonce až 3,5násobek běžné ceny.

"Ve sněmovně před časem pan ministr řekl, že si nelze namlouvat, že je dále možné každému poskytnout stejnou péči...takže... Já pro změnu nebudu nikomu namlouvat, že nejsou obory a hlavně pracoviště, kde se platilo a platí se dále. Víme to všichni. Díky bohu, přesto se najde drtivá většina jiných, kde to takto nefunguje. Ministerstvo asi prostě chce alespoň některé prašulky z kapes a obálek přesunout do rozpočtu nemocnic. Naděje na velký úspěch je asi podobná, jako - a omlouvám se za ten příměr - stanovit a zvláště pak očekávat velký výběr alespoň DPH u plateb za erotické služby na vykřičených parkovištích či silnicích," uvedl svůj názor na toto téma pro ParlamentníListy.cz Koskuba.

Čtěte také:


Zdůraznil, že navíc se podobným páně ministrovým záměrem asi znovu prolamuje i ústava. Ústava ČR zajišťující občanům právo na patřičnou zdravotní péči. "Kdo a jak zkušený toho či onoho operuje či léčí, má přece v systému povinného veřejného zdravotního pojištění určovat jeho zdravotní stav, diagnóza potřeba. Ne prachy! Má-li pak někdo přece jen touhu na péči jinou, luxusnější, nechť využije soukromých a plně ze své kapsy placených služeb. Takto bych alespoň já viděl ten tolerovatelný standard a nadstandard," řekl dále Koskuba.

A připomněl záležitost, jež s tímto návrhem má něco společného či podobného, starou několik měsíců. "Pokud se nemýlím, ředitel Motola pan Ludvík byl, a to vlastně profesí "nezdravotník", vystaven posměchu za termín "kulich". Nu a pan ministr byl zase chválen za úspěšné protikorupční tažení, jehož výsledkem je, že sestrám musíme zase kupovat propisovačky, kalendáře a tak dále. Tak nevím, nevím, komu a hlavně čemu se smát doopravdy. Je-li to vůbec ještě k smíchu," ukončil komentář tohoto týdne pro naši redakci Jiří Koskuba.


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…