Lidé prý chodí prodávat zlato, aby měli na jídlo. Ale jen ti, kterým ještě nějaké zbylo

24.08.2014 10:21 | Zprávy

Nachází se ekonomika stále ještě v krizi, nebo se už nadechuje a jde vstříc zase dobrým zítřkům? To je otázka, se kterou si láme hlavu kdekdo, odpovědí se dá najít také obrovské množství. Přitom podle obchodníků se zlatem lze známky krize a nedostatku v populaci najít poměrně jednoduše. Stačí se ptát na to, jak moc se lidé zbavují zlata a drahých kovů.

Lidé prý chodí prodávat zlato, aby měli na jídlo. Ale jen ti, kterým ještě nějaké zbylo
Foto: zlataky.cz
Popisek: Investiční zlato, ilustrační foto

Stačí se projít Prahou. V centru téměř v každé ulici, často také ve směnárnách, lze vidět ceduli: Vykupujeme zlato (příp. i jiné drahé kovy). Pokud by se tedy jedinec řídil tím, že v posledních letech stálo za to tolika živnostníkům v tomto oboru začít podnikat, svědčilo by to o tom, že se Češi zbavují zlata podstatně více než v minulých letech. A tudíž jsou na tom také podstatně hůř než dřív. Kolik zlata a jiných drahých kovů denně tyto provozovny skutečně vykoupí, si nechávají tajemně pro sebe, takže by se výsledky daly snad odvodit pouze z jejich následných daňových přiznání. Vstřícnější k odpovědím jsou však firmy, které obchodují s investičním zlatem – včetně třeba investičních mincí. Jak to tedy je?

„Nejrůznější analýzy a komentáře často radí, jak drahé kovy co nejlépe nakoupit. Jejich prodeji se už však taková pozornost nevěnuje. A přitom podle zvýšeného zájmu o výkup sbírek mincí či investičních drahých kovů lze skutečně dobře identifikovat, kdy nastává ve společnosti krizové období,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Jana Tatýrková, která zastupuje jednu z mnoha společností obchodujících se zlatem (Zlaťáky.cz). Nutno dodat, že i těchto společností se objevilo v posledních letech nebývalé množství.

Investice do zlata jako pojistka, kdyby bylo nejhůř

Pravdou totiž je, že se pro mnoho jednotlivců, ale někdy i celých rodin, staly investiční drahé kovy finanční pojistkou pro období, kdy by bylo nejhůř. (Podobně jako v historii nedávné i dávné.) I když se dá předpokládat, že představa toho, KDY je někomu opravdu nejhůř a nezbývá mu než prodat zlato či drahé kovy zakoupené pro tuto příležitost, je ryze individuální a může se lišit, když je situace jen trochu stabilní, k odprodejům těchto (investičních) cenností se lidé zatím uchylují prý spíše zřídka.

„Zlato, stříbro, mince, to jsou investiční produkty, které lidé neprodávají kvůli nové televizi či dovolené. Dochází-li k jejich prodejům, tak ve většině případů tomu předcházela významná změna životní situace jejich držitelů. Jsme tedy schopni velmi dobře identifikovat období krize právě podle zvýšeného zájmu o zpětné prodeje, které dobří obchodníci garantují. Mohu prozradit, že aktuálně je tento zájem nízký a nijak se nezvyšuje. To osobně považuji za dobrý signál pro celou ekonomiku,“ uvedl Jan Žák, člen představenstva společnosti obchodující se zlatem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…