Návrh se v Evropském parlamentu hlasoval již v dubnu a tehdy neprošel o pouhých devatenáct hlasů. Jenže několik europoslanců podalo na poslední chvíli pozměňovací návrh, což znamená, že bude ještě jednou projednáván.
Nyní se zdá, že má šanci projít. Svůj názor totiž změnili zejména europoslanci z Německa. I premiérka Angela Merkelová se vyjádřila, že zamítnutý návrh je potřebný. Důvodem je zejména motivace podniků, aby více investovaly do energeticky šetrnějších technologií.
Celkem by mělo podle původního návrhu zmizet z trhu devět set milionů kusů povolenek. To by pochopitelně zvýšilo jejich cenu. Zvýšení by se však odrazilo v ceně koncové elektřiny, která by podražila jak pro výrobce (kvůli kterým vše má být zavedeno), tak pro domácnosti.
Kdo naopak návrh podporuje, jsou energetické společnosti. Ty na zvýšené ceně elektřiny vydělají. Velmi pozitivně se proto k návrhu staví například český ČEZ, který po zvýšení cen volá kvůli dostavbě jaderné elektrárny v Temelíně. Tvrdí totiž, že za současných cen energie se stavba nevyplatí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav