Ministr Bendl si udělal výpočet a vysvětlil, proč je mléko dražší

12.11.2012 21:01 | Zprávy

Srovnání současných cen s časy komunismu, které se objevilo na serveru www.zakomunistu.cz, inspirovalo i ministra zemědělství Petra Bendla. Ten se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil, že levnější ceny zemědělských produktů v poměru k průměrné mzdě jsou obecným trendem a vysvětlil i dvě výjimky, u kterých tato úměra nefunguje.

Ministr Bendl si udělal výpočet a vysvětlil, proč je mléko dražší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na schůzi vlády se projednávaly mimo jiné i pokračující metanolové otravy

Ministr zemědělství ve svém prohlášení pro ParlamentníListy.cz píše, že jej zaujal nápad voliče, znechuceného vzestupem komunistů, na srovnání cen zboží s dobou před Listopadem 1989. Ministr zdůrazňuje, že pokud jde o potraviny, jsme na tom nyní hůře pouze u mléka. Ministr Bendl se svěřil, že si před časem sám udělal podobný propočet, a podle jeho soukromého bádání mu v předlistopadových cenách vyšla levnější ještě jedna položka.

„Kdekdo si například pamatuje, že jít pro máslo, znamenalo mít s sebou pětikorunu kvůli osmince nebo desetikorunu kvůli čtvrtce. To dává 40 korun za kilo,“ počítá Bendl. Nyní stojí jeden kilogram polotučného másla podle Českého statistického úřadu 129,62 korun. Jenže průměrná hrubá mzda činila v roce 1989 3169 korun, zatímco nyní je podle Bendla 24626 Kč.

Celý článek ministra Bendla ZDE

„Jinými slovy, kdyby nějaký průměrný spoluobčan dostal ten bláznivý nápad, mohl by si za svůj hrubý měsíční příjem v roce 1989 koupit 79 kilogramů másla, zatímco letos v červenci hned 190,“ počítá ministr zemědělství. A podobné je to prý i s cenami dalších potravin.

Dvě položky však ministrovi vyšly levněji před rokem 1989. A to již zmíněné mléko, a rovněž chléb, kterého bychom si dnes za průměrnou mzdu koupili o čtyři procenta méně, než tehdy. Ministr ovšem přichází s vysvětlením: „Právě ceny mléka a chleba byly minulým režimem výrazně dotované, přičemž prodejní ceny v maloobchodě nepokrývaly ani nákupní ceny čerstvého mléka a obilovin od zemědělských podniků,“ připomíná Bendl.

Kdyby se prý prodávaly za reálné ceny, byly by mnohem dražší a srovnání by dopadlo podobně, jako u ostatních položek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vedení Prahy

V poslední době je to na magistrátu jedna kauza za druhou. Jak je možné, že je fungování magistrátu v takovém rozvratu a co bude dál? Neměl by už konečně někdo za vše nést odpovědnost? Vždyť vedení je naprosto papalášské, a že by se mu řešilo řešit problémy Prahy se taky říct nedá. Nemyslíte, že bys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…