Jako jedna z prvních na aktuálně zveřejněná data reagovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). „Zatímco míra chudoby oproti předchozímu roku poklesla, podíl domácností, které hospodaří s příjmy pod životním minimem se zvýšil z 3,8 na 4,2 procenta. Proto se nyní zaměřujeme na tento problém a na našem resortu mluvíme o valorizaci životního minima. Snad se s tím něco povede udělat,“ napsala ministryně na svém facebookovém profilu. Než se ukáže, jak dalece bude nebo existuje šance tuto snahu dotáhnout do konce, což ParlamentníListy.cz zjišťují, vraťme se k číslům, která vypovídají o tom, jak se Čechům žije nyní.
Data Českého statistického úřadu ukázala mimo jiné například to, že rodinná dovolená nepřipadala vloni v úvahu pro 39,8 procenta domácností. To znamená, že více než každá třetí domácnost si dovolenou v roce 2013 neměla šanci zaplatit. Problémy jsou zmapovány však i v jiných oblastech života.
Dvě pětiny Čechů jsou ohroženi materiální deprivací
Finanční stabilitu prověří většinou chvíle, kdy vystane nutnost nějakého nenadálého finančního výdaje. A nemusí se jednat o výdaj v řádech desetitisíců. Problém nastává v řadě domácností už s nečekanou potřebou zaplatit za něco částku pod 10 tisíc korun. Nutno dodat, že se jedná převážně o neúplné rodiny. V takových případech hovoří statistici o takzvané materiální deprivaci. Vykazují i přesná čísla: V roce 2013 jí v české populaci trpělo zhruba 6,6 procenta.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová