Navzdory vysoké nezaměstnanosti se totiž v mnoha odvětvích požadavky zaměstnavatelů na své potenciální zaměstnance neshodují s profily nezaměstnaných. V současné situaci jsou firmy tlačeny najít cestu, jak zvýšit produktivitu při snížení nákladů na pracovní sílu. Zaměstnavatelé proto snížili stavy zaměstnanců, a přitom musejí udržet určitou míru produktivity. To má za následek růst požadavků i na lidi, ucházející se o pracovní pozice s nízkou kvalifikací. K situaci na českém trhu práce pak přispívá i další fakt.
„S poklesem počtu lidí v produktivním věku a rychlým technologickým pokrokem bude volných vhodných kandidátů na technické pozice stále méně. Zároveň se s nedostatkem lidí stále více potýká i oblast zdravotnictví a školství,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz manažer jedné z významných personálních agentur (ManpowerGroup) Jiří Halbrštát.
Nezaměstnanost a na druhé straně 36 procent firem marně hledá správné zaměstnance
Průzkumy této agentury v posledních čtyřech letech potvrdily, že i v době vysoké nezaměstnanosti a ekonomického poklesu má 36 % firem potíže s vyhledáním správných zaměstnanců. Navíc nabídka a poptávka se míjí jak v prostoru, tak čase. Vyhledat a zdržet ve firmě správné talenty bude tedy přitom v budoucnu stále náročnější. I proto, že se požadavky firem v důsledku technologického pokroku a globalizace velmi rychle mění.
Přičteme-li k tomu stárnutí populace, neadekvátní kvalifikační struktura a změnu životních postojů a motivace, to vše vede k tomu, že potřebných „talentů“ je k dispozici stále méně.
„I u technických pozic mají totiž zaměstnavatelé stále specifičtější požadavky na osobnostní profil, ‚měkké dovednosti‘ a jazykové vybavení. A to znesnadňuje nalezení a výběr správného zaměstnance. Jednoduchý recept, jak situaci řešit, přitom neexistuje. Inzerovat efektivněji nebo najít nové zázračné zdroje inzerce již prakticky nelze. Je proto načase změnit přístup a volit systematická a nadstavbová řešení, jako je rozvoj a motivace stávajících zaměstnanců nebo důraz na personální marketing,“ konstatoval dále Jiří Halbrštát.
Nejhůře obsaditelné pozice
Nejiná situace je však i ve světě. I tam jsou na prvních příčkách nedostatkových profesí řemeslníci. Nedostatek lidí s technickým vzděláním od učňovského po vysokoškolské již mnoho let roste. Chybí především IT specialisté a strojní inženýři. Na významu ve firmách vzrostla pozice obchodního zástupce – což je nyní pravděpodobně nejinzerovanější typ pracovního místa, který může mít mnoho podob od telemarketingového pracovníka v call centru, přes prodejce finančních produktů po specializovaného obchodníka v IT nebo inženýringu.
Dopravcům chybějí řidiči, restauracím kuchaři
A aby toho nebylo málo, jak bylo zmíněno výše, s nedostatkem pracovníků se stále víc potýká i zdravotnictví a školství. A tak restaurace velmi těžko hledají kuchaře a dopravci nemají dostatek řidičů. I když je v ČR obrovská několika set tisícová armáda nezaměstnaných, v českém průmyslu chybí až 150 tisíc nástrojářů, obráběčů, svářečů, techniků a mechaniků. Vhodného technologa, procesního inženýra nebo inženýra kvality hledají firmy někdy i rok.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe