Diskusi rozvířil především muž, který se představil jako autolakýrník a chlubil se tím, že se nebojí toho, že by přišel o práci. Pokud náhodou ano, tak „akorát tak na dva dny“ a práci by si mohl vybírat. Je toho názoru,že „řemeslníci došli a další už se nevyrábí.“ To ovšem vyvolalo nesouhlas dalších diskutujících, kteří se do něj naváželi, aby si nebyl tak jistý. Časem mu prý nebudou moci zákazníci platit.
Dotyčný článek najdete ZDE
Nejsou love?
Někteří účastníci diskuse se totiž přiznali, že auto raději prodali nebo jezdí v rozbitém a flekatém, případně si lak přetřou sami a rozčileně dodávají: „Nejsou love, ty bambulo!“ Jenže sebevědomý autolakýrník si je jistý a argumentuje tím, že lidi si dnes nechají komplet přetřít kapotu kvůli centimetrovému škrábanečku a chlubí se: „Makáme od rána do večera a kolikrát i o víkendech do noci, a přesto nestíháme.“ Za pravdu mu dává debatér Radek, který si myslí, že ten, kdo má zmáknuté řemeslo, se nemusí moc bát. Jenže další z nich, Jan, je přesvědčen o tom, že ubývá i práce pro řemeslníky, kteří mají už v padesáti letech velký problém najít práci. Záleží prý na regionu. Všichni se ale shodují, že řemeslníci to mají jednodušší než vysokoškoláci.
Pomůže politruk?
Karlovarský kraj patří k těm, co dlouhodobě vykazuje vysokou nezaměstnanost, v některých částech, například na Sokolovsku, dosahující až čtrnácti procent. Ale úřad práce přitom nabízí stovky míst. Najít zde například profesi autolakýrníka nebo automechanika není rozhodně těžké, podobně jako uplatnění v jiných řemeslnických odborech. Řemeslníků je tedy, i přes vysokou nezaměstnanost, kritický nedostatek.
- TÉMA Nezaměstnanost
Krajský úřad chce proto zájemce o řemeslné profese motivovat finančně, již na škole. Zájem žáků o řemeslné obory totiž neustále klesá. Nejde zdaleka jenom o profese v automobilovém průmyslu, ale také o pekaře, cukráře, řezníky, nástrojaře, tesaře, apod. Mimochodem, v podpoře takových profesí se nyní angažuje i kritizovaný radní pro oblast školství Václav Sloup (KSČM). Vedení kraje na stipendia uvolnilo jeden a půl milionu korun. Již nyní se na výraznou finanční podporu mohou například spolehnout žáci chebské integrované střední školy, která začala studenty finančně motivovat jako první v kraji. Ti nejlepší si mohou přijít na několik stovek měsíčně.
Situace stále stejná
Zato v jiných oborech je dobrých míst nedostatek. Jak to v Karlovarském kraji s nezaměstnaností aktuálně vypadá, ParlamentnímListům.cz prozradila Veronika Dankanicsová, vedoucí referátu trhu práce: „Situace zůstává více méně stejná. Vyšší počet uchazečů o zaměstnání na počátku roku je pravidelně opakující se jev, související s ukončením pracovních poměrů na dobu určitou nebo ukončením sezónních prací v lázeňství, či stavebnictví. Na nezaměstnanost má vliv i doznívající ekonomická krize a nedostatek volných pracovních míst pro uchazeče s minimální kvalifikací. Negativně ovlivňujícím faktorem je i neexistence významné průmyslové zóny v okrese Karlovy Vary a také nízká vzdělanostní úroveň uchazečů o zaměstnání, především v okrese Sokolov, a v neposlední řadě také nízká mzdová úroveň.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová