Nejde jen o rudou radní, chceme přeměnit společnost, říká protestující student

25.12.2012 7:28 | Zprávy

„My mladí lidé máme své ideály a nejsme zatěžkáni prohrami minulosti,“ říká osmnáctiletý Dominik Hořejší, jeden z iniciátorů třeboňského protestu studentů proti komunistům ve vedení krajů. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že studentům vadí především to, že sociální demokraté "bez studu přizvali k moci stranu, jež je přímou následovnicí nedemokratické KSČ".

Nejde jen o rudou radní, chceme  přeměnit společnost, říká protestující student
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Jeho iniciativa s názvem "Komunisté nepatří ke kormidlu" je uskupení lidí, kteří nesouhlasí s účastí KSČM u moci, čímž však prý neobhajují český vývoj politiky uplynulých dvaceti let. „Byli bychom velice rádi, pokud by v našem státě došlo k postupné přeměně a v politice zůstali lidé, a pevně věřím, že je tam mnoho takových i dnes, kteří budou toto své zaměstnání brát jako poslání,“ prohlašuje Hořejší.

Podnět k protestním akcím dle jeho slov vznikl na základě prohlášení Baborové, která se nechala slyšet, že považuje za nevhodné, aby se o době, kterou nepamatují, vyjadřovali studenti nebo lidé, kteří při revoluci nebyli plnoletí. „Tento výrok popírá hodnoty vzdělání, především toho historického,“ tvrdí student.

Výroky komunistů však s plynoucím časem přibývají na síle. Například předseda KSČM Vojtěch Filip označil studentské protesty za fašistické. „On i mnoho dalších, by si měli uvědomit, že petice a demonstrace jsou standardním nástrojem demokracie a patří do stejného systému jako volby,“ vzkazuje jim Hořejší.

Lidé by se měli více zapojovat do veřejné sféry

Zdůraznil, že nikdo ze studentů neprotestuje proti třinácti mandátům komunistů v zastupitelstvu kraje, které jim připadly na základě demokratických voleb. „Ale vadí nám, že nejen hejtman Jihočeského kraje bez studu přizval k moci příslušníky strany, kteří jsou přímými následovníky totalitní KSČ a nemají v sobě ani dostatek pokory, aby se omluvili rodinám popravených, mučených, neprávem odsouzených a alespoň se vzdali onoho přízviska "komunistická". Zachováním tohoto názvu jakoby schvalovali činy KSČ,“ uvedl.

Hořejší by za úspěch své protestní akce považoval to, kdyby se pasivní společnost začala probouzet a vystoupila z šedi, kterou si podle něj v sobě stále z dob komunismu uchováváme. „Snad brzy přijde doba, kdy si uvědomíme, že se věci samy k lepšímu nezmění a pochopíme potřebu větší angažovanosti ve veřejné sféře,“ doufá.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…