Nejúspěšnější plán na vydělání peněz: Tak bohatl exministr Řebíček

20.08.2012 9:25 | Zprávy

Příběh zázračně zbohatlého exministra a jeho firmy, která dělala státní zakázky za miliardy a dnes má na účtech pár milionů a skončí v insolvenci, ukazuje, jak snadno se v Česku dalo zbohatnout. Aleš Řebíček je odstrašujícím mementem, kam až může zajít propojení politiky a byznysu.

Nejúspěšnější plán na vydělání peněz: Tak bohatl exministr Řebíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlak

Týdeník Respekt popisuje, jak v roce 1992 založil pětadvacetiletý stavbyvedoucí Aleš Řebíček se šesti kamarády společnost Viamont. První byznys dělali v podhůří Krušných hor, kde opravovali koleje a spravovali železniční stanice. V Chabařovicích a Bílině tak začíná jeho růst do podoby miliardového impéria.

V devadesátých letech se pohybuje spíše na regionální úrovni, ale už zde si prý spolumajitel firmy Aleš Řebíček získal pověst muže, který se vyzná. Firma začíná provozovat i několik regionálních vlakových tratí (nově vzniklá dopravní část Viamont Cargo) a díky tomu nastává první klíčový zlom v její historii. V roce 2000 získává lukrativní zakázku od polostátního gigantu ČEZ na dopravu uhlí pro Severočeské doly a regionální elektrárny.

Zároveň začíná vozit uhlí pro Pražskou teplárenskou, a díky tomu se prý Řebíček poprvé dostává do kontaktu s pražským politicko - podnikatelským prostředím, zejména s Romanem Janouškem. V téže době podle Respektu začíná v Teplicích pořádat tenisové turnaje pro pražské celebrity. V roce 2001 pak vstupuje do ODS a zahajuje svou oslnivou kariéru.

Kubera: Komunál mu byl těsný

V roce 2002 se stává radním v Teplicích, ovšem už v té době si buduje kontakty na krajské úrovni. „Komunální politika ho sice zjevně bavila, ale byla mu těsná, vazby si vytvářel především na krajské a celostátní úrovni,“ vzpomíná teplický primátor a senátor ODS Jaroslav Kubera. Vřelé kontakty měl zejména s hejtmanem Jiřím Šulcem. V roce 2002 byl předsedou ODS zvolen Mirek Topolánek a perspektivní ústecký kádr se stal jeho „poradcem pro podnikání“. Propojil je nejspíš Marek Dalík a významnou roli v jejich vztahu hrál nejspíš i šéf ČEZ Martin Roman, který se s Řebíčkem znal z obchodních vztahů.

V roce 2006 kandiduje jako dvojka na ústecké kandidátce do Poslanecké sněmovny. Zatímco v regionálním tisku se o něm píše  jako o šedé eminenci, na celorepublikové úrovni je neznámý a když se o něm po vítězných volbách mluví jako o kandidátu na Ministerstvo dopravy, nikdo o něm nic neví. „Mirek Topolánek potřeboval do vlády přivést ekonoma,“ vysvětlil jeho angažmá tehdejší premiérův poradce Martin Schmarz.

Z ministerské pracovny se dají ovlivňovat miliardové státní zakázky a Viamont během dvouletého ministrování svého exšéfa získal zakázky za 14 miliard, firmy na něj napojené dalších téměř třicet. Ministr dopravy neuvěřitelnou expanzi firmy vysvětloval jako „šikovnost kluků z Viamontu.“ On sám se svého podílu ve společnosti oficiálně vzdal a prodal jej svému společníkovi. Uváděná cena jeho podílu se však v průběhu času měnila a mimoto byla lidmi z branže označována jako fantasmagorická. Jeho akcie ještě před expanzí firmy podle oficiálního majetkového přiznání měly hodnotu v řádech stamilionů.

Detektiv slíbil, že se na to podívá

Proto existovalo podezření, že se svého podílu nikdy nevzdal a stále mu chodily podíly z obchodů Viamontu. Jeho vztah k firmě je totiž obestřen tajemstvím. Skutečné transakce kolem Viamontu totiž nikdy nebyly rozkryty.

Nyní je z původní společnosti Viamont pouze prázdná skořápka, která dluží miliony na daních a nemá žádný majetek, kterým by své dluhy splatila. Veškeré částky byly přes obě dceřinné společnosti vyvedeny neznámo kam.

Je dostatečně známo, že exministr Řebíček si nakoupil nemovitosti v Dubaji či v Toskánsku, stal se též vlastníkem fotbalového klubu Slavia Praha. Proto je otázkou, z jakých příjmů tyto nákladné nákupy prováděl.

Bylo na něj podáno trestní oznámení, které však na policii leželo více než rok a půl, načež jej policisté bez jediného úkonu odložili. „Nevím, jak je to možné, v tu dobu jsem tu nebyl,“ říká k tomu šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Slíbil však, že si Řebíčkovu kauzu vyhledá z archivu a prověří ji.

Přesto však Respekt uzavírá, že Řebíček vytvořil asi nejlepší plán, jak v Česku vydělat peníze.    

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…