Někteří Češi o finančních potížích mlčí i před nejbližšími. Bojí se odsouzení. Přitom dluhů přibývá

15.11.2014 23:00 | Zprávy

Počty exekucí v poslední době v Česku mírně, ale přece jen klesají. O to více narůstají počty osobních bankrotů. Odborníci varují, že další výrazný pokles exekucí ale čekat nelze - spíš prý bude jejich počet stagnovat - tedy na počtu kolem 700 tisíc ročně(?). I proto se dluhy a postoje Čechů k nim například i v rámci svých blízkých zabývají některé průzkumy.

Někteří Češi o finančních potížích mlčí i před nejbližšími. Bojí se odsouzení. Přitom dluhů přibývá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prázdná peněženka, ilustrační foto

Čtyři z pěti Čechů hledají v těžké finanční situaci finanční, ale i emocionální pomoc u své rodiny. Očekávají od ní především citovou podporu a rady, jak řešit své finanční problémy – taková jsou některá ze zjištění vyplývajících z exkluzivního průzkumu, který byl proveden agenturou STEM/MARK během října 2014 na zakázku společnosti KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK). Výsledky průzkumu byly prezentovány v rámci mezinárodní akce nazvané Den bez dluhů, jejíž třetí ročník připadá v České republice každoročně na 15. listopadu 2014.

V rámci této akce přitom pracuje společnost, KRUK, která se zabývá vymáháním pohledávek, každoročně s výsledky rozsáhlého unikátního průzkumu mezi domácnostmi ve všech zemích, v nichž má své zastoupení. Letošní průzkum byl zaměřen na vnímání české populace v oblasti orientace, znalosti, gramotnosti a vzdělávání ohledně rodinných financí. Ukázal celou řadu zajímavostí, z toho, co lidi trápí.

Každý pátý Čech si vyzkoušel, co je to mít dluh, který mu přerostl přes hlavu

Z výsledku výzkumu také vyplývá, že každý pátý Čech (22 %) již má z minula nebo ze současnosti  osobní zkušenost s dluhy.

Dále výsledky výzkumu ukázaly, že každý druhý Čech (57 %) informuje o své finanční situaci, tedy příjmech, výdajích ale i závazcích, nejčastěji svou manželku či manžela. Každý třetí člověk pak také své děti (36 %) či rodiče (32 %) a každý čtvrtý svého partnera (26 %) či kamarády (24 %). Zajímavostí je, že v tíživé finanční situaci by se Češi obrátili i na správu sociálního zabezpečení (71 %).

Mnozí lidé ale své problémy tají. Nechtějí rušit atmosféru a bojí se reakce

Ovšem čísla ukazují také druhou skupinu lidí – tedy tu, která se svými problémy finančního charakteru zůstává sama, tají je a často i před svým nejbližším okolím. Asi polovina lidí, kteří byli v rámci průzkumu dotázáni, se domnívají, že důvodem toho neinformovat své blízké, je snaha ochránit je před svými problémy, udržet doma pozitivní a optimistickou atmosféru či ze strachu, že touto informací zatíží další osoby a přidělá jim starosti. Úplně nejčastěji pak mlčí o svých finančních potížích lidé před svými spolupracovníky. „Jsou za tím obavy, že tím může takový člověk pozbýt v očích zaměstnavatele důvěryhodnost, případně nechce vyvolat obavy, zda tíživá finanční situace nepovede ke snížení pracovních výsledků,“ prozradil Pavel Šimoník, zástupce agentury STEM/MARK, která průzkum v České republice prováděla.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…