Podle Doležalova komentáře v Lidových novinách se v naší zemi samospádem konstituoval velmi zvláštní vztah všech k orgánům činným v trestním řízení. „Na počátku stál nepochybně úspěch „orgánů“ v případě Davida Ratha, úspěch v boji proti korupci, tentokrát opravdu v politické špičce. To zcela nepochybně dodalo policii a dozírajícím orgánů sebevědomí,“ myslí si. Navíc roste společenská objednávka po dalších krocích a opozice burcuje, aby podobně došlo i na někoho z koalice.
Nejspíš i díky tomu došlo na Vlastu Parkanovou. Jenže její případ je jiný než Rathův. Není obviněna z korupce, ale ze zneužití pravomocí, navíc na věc existují různé právní názory a celé obviněné stojí na jednom posudku. „je zjevné, že v tomto případě půjde o vleklou tahanici, která nakonec skončí v písku. Opozice si ovšem předtím spraví skóre a lidé nabudou dojmu, že se opravdu něco děje,“ píše komentátor.
Právě zde se podle něj ukázala nezbytnost rozlišování mezi politickou a trestní odpovědností. „Hranici mezi obojím je třeba vždy znovu vytyčovat a hájit. Pokud se bortí ve směru kriminalizace politických rozhodnutí, znamená to, že se bortí demokracie,“ upozorňuje Doležal. To se prý nyní výrazně děje na Ukrajině a podobným směrem podle něj uvažuje například i poslanec ČSSD Hamáček.
Nevydávejte ji, může to smést kohokoliv
Zajímavá je v této souvislosti i otázka poslanecké imunity. Například ve Velké Británii je podle něj vymezena mnohem úžeji, než u nás. „Imunita je nouzové opatření, které brání zneužití mocenských nástrojů v politickém zápase. Čím je demokracie vyspělejší, tím méně ji potřebuje,“ myslí si. U nás právě případ bývalé ministryně Parkanové ukázal, že imunity v současné šíři je zapotřebí.
Podle Doležala by poslankyně neměla být vydávána k trestnímu stíhání a je to v zájmu koaličních, i opozičních poslanců. „Pokud by se kriminalizace politických rozhodnutí rozjela, smete kdekoho,“ varuje. Nabuzená veřejnost v tomto směru jen těžko bude korektivem. Naopak, její volání, aby všechny případy byly dotaženy do konce (tedy všichni pozavíráni) prý vytváří živnou půdu pro politický rozvrat a vznik autoritativního režimu.
V politickém systému stojícím na principu třídního boje mezi socialismem a kapitalismem, kde chybí mezi politiky elementární loajalita ke společné věci (tomu, čemu se nadneseně říká „vlast“), však podle Doležala začíná být pro spravedlnost čím dál méně místa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav