Novinář Komárek dvacet let vzýval čistou politiku. A teď ji jde dělat s Babišem, nechápe znalec

15.06.2013 14:43 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Ohlédnutí za uplynulým týdnem ve sdělovacích prostředcích dominuje kauza zahrnující jak ředitelku premiérova kabinetu, tak bývalé poslance ODS i šéfy Vojenského zpravodajství. Kromě toho se mediální odborník Petr Žantovský věnuje přestupu elitního novináře Martina Komárka k Andreji Babišovi, zastavení vysílání řecké státní televize i smutným odchodům.

Novinář Komárek dvacet let vzýval čistou politiku. A teď ji jde dělat s Babišem, nechápe znalec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Noviny, ilustrační foto

Druhou polovinu uplynulého týdne ovládla ve sdělovacích prostředcích kauza, která otřásla pozicí premiéra Petra Nečase i dalším fungováním jeho vlády. „Také nemůžu začít ničím jiným než kauzou Strakovka a ODS, i když jaký opravdový obsah ta kauza bude mít, se ještě uvidí. A jaký symbolický název časem dostane, je věc budoucích dní. Připomínám to záměrně, protože se bavíme o médiích a ony symbolické názvy jako Sarajevský atentát či Toleranční se potom táhnou dějinami,“ začíná své pravidelné ohlédnutí pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Petr Žantovský.

Zamýšlí se nad tím, co by to znamenalo, kdyby tato aféra vyústila v předčasné volby. „Spočítejme si, že i kdyby byly vypsány, budou někdy v listopadu. Dříve se to patrně nedá stihnout. Tedy jen o půl roku dříve, než by byl termín řádných voleb. Do té doby budeme svědky naprosto nepříčetné politicko-mediální kampaně, kdy budou vytahovány špinavosti na všechny politiky ze všech stran a bude to pravé peklo, kterým si republika projde. A na jeho konci bude ještě menší důvěra v politiku než je dnes, pokud to vůbec ještě možné je,“ upozorňuje Petr Žantovský.

Brutální historická analogie s únorem 1948

Nastalá situace podle něj neposlouží ani sociálním demokratům. „Mají také svá másla na hlavě, a je vysoce pravděpodobné, že by se někdo mohl pokusit odněkud vytáhnout nějaké sociálně-demokratické reálie, a tím nemyslím jen Davida Ratha. V tomto kontextu je zajímavé, že nedávno vyšel pan Schwarzenberg se svou aktivitou a na tyto dny byla jako z udělání svolána do Prahy schůze vrcholných představitelů TOP 09. Když mi dovolíte jednu brutální historickou analogii, tak v únoru 1948, kdy došlo ke komunistickému puči, tak v Praze také zrovna schůzovali odboráři a dělnictvo. Jako náhodou byla v Praze spousta lidí, kteří tam obvykle nebývají. To už je velmi brutální analogie, nicméně věci v politice se zpravidla nedějí náhodou,“ míní mediální odborník.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…