Oběti povodní trpěly kvůli velkým penězům, ohromil vědec. A křik pokračuje

10.06.2013 13:41 | Zprávy

Během povodní mohly u správců povodí podle klimatologa Václava Cílka převážit zájmy energetiků, a proto nedošlo k včasnému upouštění vody z přehrad. Vidí v tom jasný střet mezi ziskem a bezpečností. Místopředseda sněmovního zemědělského výboru Pavel Kováčik navrhuje změnit manipulační řády přehrad a posílit v nich ochranný účel.

Oběti povodní trpěly kvůli velkým penězům, ohromil vědec. A křik pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Průtok Vltavy se zvětšuje

Přívalu kritiky čelí Povodí Vltavy za to, že před povodněmi neupouštělo vodu dost a včas. Šéf Povodí Vltavy Petr Kubala se však hájí tím, že Vltavská kaskáda nebyla primárně postavená kvůli ochraně před povodněmi, je jen ochranou před dvacetiletou vodou. Vltavská kaskáda, soustava vodních děl na řece Vltavě, ale sehrála v uplynulých dnech zásadní roli tím, že zadržováním vody oddálila kulminaci toků a poskytla městům na dolní části Vltavy čas, aby se na nápor vody připravila.

Hodně rázně na střet zájmů mezi ziskem a bezpečností upozornil geolog a klimatolog Václav Cílek. Podle něj nebyly přehrady na Vltavě upouštěny především kvůli zájmům energetiků. „Jak říká kamarád hydrolog, jehož jméno nesmím prozradit: Voda je zboží. A údajně je nasmlouváno množství energie, které vodní elektrárny dodávají. Pokud jí do sítě dodají méně, platí penále,“ uvádí Václav Cílek v rozhovoru pro časopis Týden.

Klimatolog poukazuje na střet mezi ziskem a bezpečností

A protože správci povodí nemají jistotu, že jim voda opravdu přiteče, do poslední chvíle se brání přehradu vypouštět. Když to ekonomicky dobře dopadne, mají totiž vyšší prémie. „Cítím tam jasný střet mezi ziskem a bezpečností,“ říká k tomu klimatolog . Doporučoval by proto vznik vyšetřovací komise, která by zjistila, jak to vlastně je, prozkoumala smlouvy o dodávkách energie z přehrad a případných penále v případě nedodání dohodnutého množství.

Kritikou nešetří ani kapitán šífu Vera Zdeněk Koula. „Podle mě by mělo mít Povodí Vltavy na prvním místě ochranu lidí před rekreací či výrobou elektřiny. Ty by měly být druhotné. Občan má povinnost si chránit majetek, ale jak si ho může chránit, když se takto chovají. Vždyť měli korigovat průtok Vltavy kvůli splavnosti, ale to nedělali. Dělali si, co chtěli. Podle těch grafů, co jsem viděl, vodu nevypouštěli,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Koula.

Přehrady měly v době stavby plnit hlavně energetický účel

Tvrzení, že Povodí Vltavy mohlo pro lidi zaplavené řekou udělat více a že se hledělo více na energetiku než na občany, odmítl v nedělních Otázkách Václava Moravce první náměstek ministra zemědělství Vilém Žák. „Nic takového se nedělo, neděje a dít nemůže,“ ujišťoval Vilém Žák v České televizi s tím, že lidé na přehradách se museli řídit rozhodnutím krizového štábu. A nešlo vodu okamžitě vypustit. „Na začátku povodně se na to ta řeka musí samozřejmě připravit,“ uvedl Žák. Bylo potřeba vyklidit náplavky, uvázat lodě apod.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…