Protože složenky nepočkají, rozhodl se pan Petr jednat a hledat práci za hranicemi v nedalekém Rakousku. Svého rozhodnutí nelituje. “Když půl roku nemůžete najít práci, máte na krku ženu, děti, hypotéku, v poštovní schránce každou chvíli nějakou složenku, tak si nemůžete vybírat. S ženou jsme ve Znojmě vyrostli, máme tu rodiče, rodinu, kluk nám tu chodí do školy, nechtěli jsme se stěhovat, ale zároveň z něčeho žít musíme. Mám střední školu a desetiletou praxi, nemyslím si, že bych měl přehnané nároky, jenže všude jsem narážel na plný stav,“ domnívá se pan Petr.
Najít ve Znojmě zaměstnání je velmi těžké: “Kdo má dnes ve Znojmě zaměstnání, pořádně si ho hlídá, ani se nedivím. Firmy nové zaměstnance také nepřibírají. Nebýt úspor a příjmu ženy, nevím, jak bychom poslední měsíce přežili. Takto jsme nějak s penězi vyšli, ale dlouhodobě je to nemožné. Po půl roce čekání, už nebylo na co čekat. Musel jsem jednat. Vyrazil jsem na vlastní pěst do Rakouska, abych se poptal u místních podnikatelů. Je pravda, že mě nikde nečekali s otevřenou náručí, jak jsem doufal, ale taková krize jako ve Znojmě to tedy rozhodně nebyla. Naštěstí umím celkem dobře německy a to mi dost pomohlo. Našel jsem po měsíci práci v menší stavební firmě. Vydělám víc než dříve ve Znojmě. Každý den dojíždím, to je nepříjemná změna, ale dá se to vydržet. Dneska si člověk nemůže vybírat, za ty peníze to stojí. Občas tam přespím. Teď jsem konečně spokojený, “ svěřil se Parlamentním.listům.cz Petr. A nebyl jediný, kdo se rozhodl hledat práci u rakouských sousedů.
Projekt Kolombus
Znojemská radnice nyní hledá řešení, jak zvrátit dlouhodobé zaostávání regionu. Úřad již nyní vsadil především na burzy práce, podnikatelský inkubátor nebo poradenství pro zájemce o zaměstnání v sousedním Rakousku. Projekt dostal tajuplný název Kolombus a slaví již své první úspěchy. Umožňuje inzerci rakouským firmám do místních novin. První rakouská firma už dokonce podala inzerát.
Radnice plánuje podporovat podnikatele, ulevit jim při koupi pozemků k podnikání, nabídne stokorunový příspěvek žákům na jazykové učebnice a uvolní dokonce milion korun z městské kasy na proplácení jazykových certifikátů z angličtiny a němčiny pro středoškoláky a absolventy vysokých škol. Znojmo se rozhodlo podporovat mezinárodní pracovní trh. Cílem je zbavit se nálepky města s tak vysokou nezaměstnaností.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová