Oceláři nadávají na podporu obnovitelných zdrojů, prý je to ruinuje

29.05.2013 14:08 | Zprávy

Podpora obnovitelných zdrojů, jako je třeba solární energie, stále více zatěžuje hlavu kapitánům těžkého průmyslu. Ceny energie tím neúměrně rostou a konkurenti z ciziny získávají navrch. Část ocelářů bije na poplach a hovoří o možném zániku toho klíčového oboru zdejšího průmyslu. Podle Vladimíra Tomana z Odvětvového svazu Hutnictví železa je nyní na tahu vláda.

Oceláři nadávají na podporu obnovitelných zdrojů, prý je to ruinuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Výroba ocelových ingotů

„Vláda spolu s tripartitou musí urychleně začít řešit podporu obnovitelných zdrojů, která zvyšuje ceny elektřiny pro český průmysl výrazně nad ceny, které platí naši konkurenti v okolních zemích. Jen v roce 2013 zaplatí odvětví hutnictví na tuto podporu více než miliardu korun. Pokud to vláda nezačne řešit, hrozí ztráta konkurenceschopnosti a uzavírání průmyslových podniků ve všech odvětvích zpracovatelského průmyslu v Česku,“ říká Vladimír Toman, člen představenstva Odvětvového svazu Hutnictví železa.

Ocel je základ

Na ministerstvu průmyslu a obchodu se včera setkali oceláři, aby se informovali o vývoji tuzemského ocelářského průmyslu do budoucna. A z většiny to moc radostná předpověď nebyla. Přestože se ocel, jak zaznělo na setkání, stala po roce 1990 synonymem zla a špíny, musí si opět všichni uvědomit, že jde o základní průmyslový materiál.

„Podpora obnovitelných zdrojů neexistuje v žádném z okolních států. Tam to průmysl většinou neplatí,“ řekl Toman a dál odpověděl na otázku, proč se tím tripartita nezabývala již dříve. „Program tripartity neděláme my. Posílají se tam různé návrhy, ale vláda si je řadí do programu jednání podle svého. Když si vezmete, že podpora obnovitelných zdrojů energie skočila ze 166 na 419 a další rok na 583 korun, tak je to alarmující.“

„My na tripartitu nechodíme, ale některé informace, co slyšíme neoficiálně od účastníků, jsou zoufalé,“ doplnil ještě Toman. Dlouhodobým cílem huťařů prý není dodávat hutní polotovary jako plechy či dráty na trh, ale hotové výrobky typu šroubů a matek. Pak se bude moci vyrábět méně, ale výnosy z celého procesu výroby budou přesto větší.

Tržby klesly

Kvůli snížené produkci byly v roce 2012 tržby českých hutníků zhruba o čtrnáct miliard korun nižší než v roce předchozím. Šlo o třiadevadesát miliard korun. Kupodivu je stále více ocelových produktů do Česka dováženo. „ Globální výrobu však táhnou jen asijské země. Především Čína, která zvýšila svou hutní produkci za posledních pět let téměř o padesát procent,“ sdělil viceprezident Odvětvového svazu Hutnictví železa Jaroslav Raab.

Podle Raaba je pro opětovné nastartování růstu hutní výroby u nás potřeba využívat potenciálu silných stránek tuzemského průmyslu, jimiž jsou kvalifikovaná pracovní síla nebo kvalitní výzkumná pracoviště. Těch je potřeba pro vývoj inovací, zvyšování kvality i úspory. Pozitivní změna v hutnictví by prý mohla nastat příští rok.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…