Okamura lidem: Budou vám lhát. Nedejte se

27.05.2013 10:42 | Zprávy

Senátor Tomio Okamura, který chce prorazit se svým hnutím Úsvit ve sněmovních volbách, prosazuje zavedení přímé demokracie. Referendum by podle něj uvítala většina občanů. Pokud se někdo rozhodne proti prvkům přímé demokracie bojovat, je to prý z neznalosti, mýtů a polopravd, které o přímé demokracii šíří politici.

Okamura lidem: Budou vám lhát. Nedejte se
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Tomio Okamura v Chanově. Ilustrační foto

Sami politici podle Okamury s posilováním přímé demokracie nesouhlasí ve většině zemí Evropy, kromě tradičních demokracií jako je Švýcarsko a Lichtenštejnsko. "Stručně řečeno, politici v případě posilování demokracie naprosto ignorují přání a zájmy svých voličů. A to zcela bez ohledu na to, zda jde o pravici nebo levici. Výjimku tvoří některé malé opoziční strany. Tenhle fakt je dalším důkazem toho, že současné pseudodemokracie jsou jen zástěrkou pro vládnutí vyvolených elit," píše Okamura.

Nejčastějším argumentem proti přímým volbám je podle senátora obava, že lidé budou volit populisty nebo se budou prosazovat hloupé, nereálné návrhy. To už se ale prý normálně děje, přímá demokracie ovšem na rozdíl od té stávající nabízí pojistku - možnost špatného politika nebo špatný zákon odvolat v referendu.

Celý článek ZDE

Další obavou je to, že se bude hlasovat o každé "blbosti". I to ale politik vyvrací, celosvětové zkušenosti prý říkají opak. "Když to vezmeme konkrétně a aktuálně, bezesporu by se konalo například referendum o církevních restitucích. K vyhlášení referenda zákony předpokládají, že minimálně jedno až dvě procenta voličů má zájem o daném problému hlasovat. Nehrozí tedy, že hlasování si vynutí kdokoli a kdykoli se mu zamane," ujišťuje Okamura.

Přímá demokracie je drahá? Omyl

Zákonodárce odmítá i argument, že konání referend je finančně nákladné. V dnešní době není podle něj problém nahradit papírové hlasování elektronickým. "Průzkumy a statistiky ukazují, že tam, kde je více prvků přímé demokracie, se ekonomice a občanům daří daleko lépe," uvádí Okamura. "Pravda je ta, že tam, kde občané hlasují o zákonech a mohou dokonce přehlasovat či odvolat poslance, mají přebytkové rozpočty a, světe div se, stát sice méně utrácí za veřejné výdaje, ale veřejné služby jsou kvalitnější než ve státech, kde o rozpočtech a utrácení monopolně rozhodují politici bez odpovědnosti k voličům," dodává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…