„Je ostudné, když se prezident České republiky v době bezprecedentních hospodářských a politických výzev snaží kádrovat a dehonestovat památku předního českého novináře, kterému se nemůže vyrovnat. Novináře a člověka, který se nemůže bránit, který přežil koncentrák, uprchl před komunisty do exilu a měl naprostou pravdu ohledně Beneše i SSSR. Navíc, český prezident nemohl poznat protektorát roku 1939 a nemůže si představit tlaky, pod jakými Ferdinand Peroutka bojoval, ve snaze uniknout koncentráku. Neunikl. Neunikl ani prezidentovi roku 2015. Neunikla ani Česká republika – je to ostudné pro celý národ,“ konstatoval ve vyjádření pro ParlamentníListy.cz profesor ekonomie z fordhamské univerzity v USA Milan Zelený. Jak je patrné z jeho slov, svůj obor – tedy ekonomii – však tentokrát ponechal stranou. Nemohl však prý jinak.
„Víte, čeští velikáni byli vždy vytesáni ze stejného kusu lípy autonomie, samostatnosti a nezávislosti,“ řekl světově uznávaný profesor. Zemanovy výroky na adresu Peroutky a vše, co se kolem toho rozpoutalo, ho opravdu nepotěšily. „Pro toho pána, který nám nedal nic než knihu ‚Jak jsem se mýlil v politice‘, mohu přidat něco z odkazu tohoto novináře,“ uvedl ve své prvotní reakci Zelený. A svá slova rozebral podrobněji, jelikož se s Peroutkou osobně poznal.
Jméno Peroutky zaznělo tam, kde si to zasloužilo. Jen v jiném kontextu
Připomeňme však to, co je důvodem rozčarování (nejen) Milana Zeleného. Za vše může výrok v projevu prezidenta Zemana na pražském fóru k holocaustu. Hovořil tam o selhání intelektuálů v krizové situaci, za jakou nástup nacismu lze určitě považovat. A v této souvislosti zmínil i novináře Ferdinanda Peroutku. Jako důkaz pro svá slova odkázal na výrok z jistého článku, který měl být údajně dílem Peroutky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová