Letošní rok byl značně hektický i z pohledu ekonomiky. I proto je v jeho závěru namístě otázka, jak tomu bude v roce příštím? Zvlášť, když je poměrně napjatá situace v eurozóně, ve Spojených státech, Číně i Japonsku, nemluvě o Rusku a Ukrajině. Na místě je samozřejmě otázka, do jaké míry se problémy Ruské federace mohou projevit i v dalších zemích, nás nevyjímaje. Koneckonců – jak analytici ČSOB uvádějí, ruská měna – rubl – od počátku roku 2014 do současnosti klesl na své hodnotě téměř o 50 procent.
Situace v Americe a Evropě
Jisté je to, že i nadále se ekonomiky Evropy a Spojených států budou lišit a nůžky mezi nimi dál rozevírat. „Zatímco americká ekonomika jede skoro na plný plyn, růst eurozóny zůstává hodně nejistý. Strukturální problém Itálie a Francie v kombinaci se slabší poptávkou z Asie budou i v roce 2015 držet eurozónu v pasti slabého růstu. Evropská centrální banka proto bude v pokušení odstartovat přímý nákup vládních dluhopisů do vlastní bilance,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jan Bureš, hlavní ekonom Ery. I když to může znít jako velice obecná formulace, určitě se dá očekávat, že vnější vlivy toho, jak se bude dařit jiným zemím, se nějakým způsobem odrazí i na ekonomice české. Na toto téma promluvil proto další ekonom z analytického týmu ČSOB.
Česká ekonomika zatím nabírá dech, jenomže…
Podle hlavního ekonoma ČSOB Martina Kupky je v tuto chvíli potěšitelné, že česká ekonomika v posledních měsících nabírá dech a zejména domácí složky poptávky se vymaňují z útlumu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová