Pane Zemane, rady pro Vás. Od syna Vašeho přítele z nepřátelských novin

08.03.2013 7:32 | Zprávy

Bude Miloš Zeman (SPOZ) dobrým prezidentem, skutečnou "hlavou státu" a myšlenkovým vůdcem země? Na to hledá odpověď Martin Komárek, komentátor deníku MF Dnes, který Zeman nemá příliš v lásce, a zároveň syn Zemanova dlouholetého přítele a souputníka Valtra Komárka.

Pane Zemane, rady pro Vás. Od syna Vašeho přítele z nepřátelských novin
Foto: zemannahrad.cz
Popisek: Nastupující prezident Miloš Zeman zveřejnil fotografii, kterou pošta umístí na známku

Podle Komárka by se prezident neměl do "reálpolitiky" vůbec plést, naopak by měl být pro politiky příkladem. "Jakkoli je prezidentství spojeno až s imperiálním leskem a přitahuje pozornost zástupů, vytrácí se jeho smysl. Forma velkolepá, obsah nevelký. Pokud chce být Miloš Zeman lepším prezidentem než Václav Klaus, jeho prvořadým úkolem by mělo být, aby úřadu vrátil obsah," píše komentátor.

Oba Zemanovi předchůdci, Václav Klaus a Václav Havel, byli prý výraznými politickými osobnostmi a jejich pojetí mělo mnoho společného. V první řadě používali úřad jako politický nástroj, aktivně a aktivisticky ovlivňovali politiku se záměrem prosadit své cíle. Kromě toho kritizovali nešvary společnosti. Ani jeden z nich prý přitom neměl jasno v pozitivních idejích.

Prezident nemá politikařit

Zeman by měl ale podle Komárka vykročit jiným směrem. "Dobrý prezident může mít dvojí povahu. Buď myšlenkový vůdce země, nebo první a nejslušnější úředník. V té i v té roli by však měl respektovat ústavu a nepolitikařit. Právě proto, že tím se umaže a nebude schopen se soustředit na to důležité," míní autor.

Ve skutečnosti by měl prezident předkládat a ztělesňovat program, který bude přitažlivý pro celou společnost, vyjma extremistů. "Od myšlenkového vůdce bychom však očekávali, že dokáže formulovat vlastní hluboký a originální program, jako to uměl Masaryk, a pak ho jasně a pochopitelně sdělit," pokračuje Komárek. Ve vztahu s politiky by měl mít prezident přirozenou autoritu a měl by zdůrazňovat politiku jakožto službu a její co možná nejslušnější styl.

Pokud by Zeman přijal roli prvního mezi úředníky, pak lze jeho smysl vidět v tom, že bude "korekcí domácích politických výstřelků, zejména však je reprezentací země za hranicemi. Takto chápaný prezident by ponechal demokratickým politikům doma zcela volné pole. O to nekompromisněji by se stavěl ke všem, kdo by byť jen v náznaku vystupovali proti duchu liberální demokracie," píše komentátor MF Dnes.

Měl by v sobě objevit prezidentské vlastnosti

Jakým prezidentem ale bude Miloš Zeman ve skutečnosti? "Zeman jistě nebude prvním úředníkem," má jasno Komárek. "Mohl by být myšlenkovým vůdcem země? Vzdělání i myšlenkovou hloubku na to má. Ale dokáže být ke svým soupeřům velkorysejší než Klaus? Je méně ješitný a mocichtivý? Je schopen vzdát se puzení zasahovat do reálpolitiky a hrát její hry? Dokáže se zbavit své minulosti oposmluvního premiéra, jehož jméno je spojeno s několika těžkými skandály, špatným výběrem nejbližších spolupracovníků a vůbec s pachutí opoziční smlouvy?" nastoluje autor otázky.

Na první pohled, když se podíváme na jeho vystupování ve volební kampani, zní prý odpověď na každou z otázek "Ne". Na druhou stranu byl Zeman ve svých předchozích rolích nadmíru úspěšný. "Ať už jako vůdce opozice, premiér, či vitální a přičinlivý 'důchodce z Vysočiny'. Možná v sobě objeví i prezidentské vlastnosti. Bylo by to dobře pro něj, ale hlavně pro zemi," uzavírá Martin Komárek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…