Klausovi kritici podle Pečínky překročili všechny meze, když politické výhrady transformovali do kriminalizace za několik jeho sporných kroků, a to v čele s kontroverzní amnestií. „Vzhledem k tomu, že hlava státu může být podle Ústavy odpovědná jen za čin tzv. velezrady, pohotově aplikovali tento článek 65, pod nějž se vedle několika desítek tisíc lidí podepsalo také 28 senátorů,“ podotkl.
-
VÍCE K TÉMATU: Velezrada
Senátoři, kteří podpořili Klausovu žalobu, se dle slov Pečínky značně vzdálili původnímu významu obvinění z velezrady. Paragraf o velezradě se totiž skládá ze dvou částí. V první je prezident právně odpovědný tehdy, když jde proti svrchovanosti a suverenitě republiky, v jejímž čele stojí. Ve druhé zase, když usiluje o narušení podstatných náležitostí demokratického státu. Obě části odrážejí českou zkušenost posledních sedmdesáti let.
Jakeš se teď musí smát
„Je to krajní nástroj, jak zachránit demokratický stát před prezidentem, jenž narušuje ústavní pořádek. Bývalý šéf komunistů Jakeš, který stál jak u února 1948, tak u srpna 1968, se musí z pohodlí své pražské vily smát, jak dnes, na úplném sklonku prezidentské kariéry, si sami destruktivně ničíme jeden ze symbolů uplynulých 23 let,“ míní Pečínka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem