Plán proměny romského ghetta v luxusní čtvrť ztroskotal. Město chce pozemky zpět

12.11.2012 22:53 | Zprávy

Sen o proměně přerovského romského ghetta v luxusní čtvrť s byty a obchody se pomalu začíná rozplývat. Zastupitelé schválili vypovězení kupní smlouvy s vlastníkem lokality. Město tak bude chtít pozemky zpět. Zároveň bude po firmě požadovat půlmilionovou pokutu, protože společnost nedodržela své závazky a dosud nezahájila výstavbu. Vše nejspíš nakonec skončí u soudu.

Plán proměny romského ghetta v luxusní čtvrť ztroskotal. Město chce pozemky zpět
Foto: Petr Kupka
Popisek: Romské ghetto v Přerově

Osm zchátralých objektů v přerovské Škodově ulici spolu s pozemky o rozloze 4 886 metrů čtverečních koupila v roce 2007 od přerovského magistrátu společnost Immofin CZ (dnes Opera Bohemia) za pouhý jeden a půl milionu korun s cílem proměnit tuto oblast v moderní a reprezentativní čtvrť města, přičemž termín zahájení výstavby byl stanoven na 13. září 2012. Do té doby měl vlastník zajistit náhradní bydlení nájemníkům ghetta a zbourat všechny budovy. Tři z objektů však stále stojí a v nich stále bydlí asi deset rodin z původních čtyřiceti.

O novém investorovi město zatím neuvažuje

Přerovští zastupitelé proto schválili vypovězení kupní smlouvy. Město tak bude požadovat tamní pozemky zpět. Zároveň zastupitelé vyzvali magistrát, aby po Opeře Bohemia vymáhal sankci ve výši půl milionu korun za nedodržení dohody. „Pokud zástupci z firmy Opera Bohemia nebudou s rozhodnutím souhlasit, budeme muset podat občanskoprávní žalobu. Tu musíme podat i v případě, pokud se s firmou nedohodneme na rozsahu majetku, které jsou si strany povinny navzájem vrátit v důsledku zrušení kupní smlouvy,“ uvedl ParlamentnímListům.cz náměstek primátora Michal Zácha (ODS).

Problémem pro město je navíc fakt, že na pozemcích je v současné době zástavní právo ve prospěch firmy Remedies, od níž si Opera Bohemia půjčila sedm milionů na demolici objektů. Městu tak hrozí, že pozemky převezme zpět i s dluhy. „Nechceme vzít pozemky zpět s tím, že jsme je prodali za jeden a půl milionu a vyplatíme zástavu ve výši sedmi milionů, které stejně nemáme. Nemáme v úmyslu na tom prodělat,“ vysvětlil námětek primátora s tím, že se bude i nadále snažit zástupce Opery Bohemie vyzývat k dalšímu společnému jednání.

Na dotaz redakce, zda město v tuto chvíli uvažuje o jiném investorovi, který by dotáhl přestavbu ghetta do konce, Zácha odpověděl: „To je zatím předčasné. Je možné, že v případě soudního sporu se tento případ bude řešit ještě roky,“ řekl Zácha.

Všem měřit stejným metrem

Také zástupce firmy počítá se soudním sporem. „Vypovězení smlouvy znamená nejspíš soudní spor,“ uvedl někdejší jednatel společnosti Opera Bohemia Bohumil Chodil s tím, že příčiny krachu projektu jsou podle něj například ve slibovaném, ale dosud nerealizovaném průpichu v Přerově. „Situaci také výrazně zkomplikovala stavební uzávěra na okolních parcelách a fakt, že odsud mnozí nájemníci nechtěli odejít,“ doplnil Chodil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Co takhle zajistit důstojné mzdy občanům ČR?

Vy řešíte snížení vašich mezd, ale já vidím hlavní problém v tom, že většina lidí v ČR má mzdy nízké a celkově je tu velmi nízká životní úroveň, který se nezlepšuje. Co s tím hodláte dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…