„Nic se neděje, stává se z něj otrok,“ popisoval situaci běžného policisty Petr Kubaczka, který v Chomutově založil domobranu. U policistů se prý zneužívají přesčasy, pomocí nichž „nahrazují“ chybějící členy sboru. Policistů je totiž nedostatek.
„A vy si myslíte, že těch lidí, kteří by mohli pracovat u policie, je dost?“ naznačila v pořadu Máte slovo i hejtmanka Ústeckého kraje, že možná není z čeho vybírat. „Policistů, kteří by splnili ty kvalifikační požadavky, není moc,“ dodala Jana Vaňhová.
Problém jsou ale často peníze. Kdyby měli policisté vyšší platy, možná by se do jejich řad hrnulo více lidí. „Policie nejde stavět na tom, že ministr vnitra přijde každý rok s takovýmhle měšcem a řekne: Do tohohle se vejděte,“ míní Zdeněk Buřič, předseda Unie bezpečnostních složek.
Policejní prezident by si podle něj měl sám říct nekompromisně o potřebnou částku. „Pokud řekne ‚Nepřistoupím‘ a bude odvolán, tak tuhle situaci jsme tu měli celkem nedávno,“ dodal Buřič. Martin Červíček ale prý nechce bouchat rukou do stolu, chce přicházet s konstruktivním řešením. Už nyní například zredukoval svoji kancelář o polovinu výdajů.
„Jsem připraven pracovat na dalším rozvoji, ale teď v tuto chvíli byla policie demotivovaná,“ vysvětloval svoji situaci. Osobně by chtěl posílit například finance v oblasti řešení kyberkriminality, dosud však nebylo příliš jasné, jak to bude od Nového roku vypadat – například kdo se posune na jakou platovou pozici či zda daný policista zůstane v oblasti, kde byl doteď.
„Já si myslím, že policie pomáhá a chrání,“ chválil také Červíček. „Policie dělá výbornou práci,“ dodal s tím, že chápe některé negativní zkušenosti, ale plošně musí kritiku odmítnout.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan