Policista-politik ze severu: Cikánka řve a strážník uteče, to je špatně. A ten Okamura...

30.05.2013 12:11 | Zprávy

ROZHOVOR Místo dávek vývařovny. Přísnost pro bílé i černé. A do Chanova ať si jen tak někdo nejezdí. To je hrstka z názorů a rad někdejšího státního policisty, dnes šéfa strážníků v Mostě Bronislava Schwarze, který je zároveň krajským zastupitelem za Severočechy.cz.

Policista-politik ze severu: Cikánka řve a strážník uteče, to je špatně. A ten Okamura...
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Bronislav Schwarz

Nejen v souvislosti s vyostřenými náladami mezi Romy a zbytkem populace má díky svým dlouholetým zkušenostem co říci a vůbec nemá problém být konkrétní a zcela otevřený, ať jde o Romy, prezidenta Zemana nebo všivárny policistů.

Jak se podle vás současná sociální politika vlády odráží u vás na severu?

Já jsem přísný člověk. Přísný i sám na sebe... Vůbec nesouhlasím se sociálním systémem, který tady je, protože lidé, kteří skutečně přijdou o práci, kteří celý život pracovali a pak je někdo propustí, tak jsou na tom pomalu hůř než ti, co v životě nepracovali a nejhorší na tom je, že ani nechtěli pracovat. Já se dneska nestydím říct, že znám lidi – a nejsou to jen cikáni, kteří nechtějí pracovat a stávající systém sociálních dávek jim to umožňuje. Já jsem prvorepublikového ražení, já bych prosadil vývařovny, ubytovny a ne příspěvky na bydlení – bydli tam, kde na to máš. Mně také nikdo nedává žádný příspěvek, je mi líto.

Nejsem pro vyplácení peněz, jsem pro tu přísnější verzi. A ne jenom u nás na severu. U nás se to jen nejvíc odráží, protože tady byly doly a průmyslové konglomeráty, které se sem stahovaly i z celé republiky, Evropy a podle toho to tady vypadá.

Před pár dny do Mostu přijel Tomio Okamura, který se v médiích poslední dobou vyjadřoval hodně k sociálním tématům, kritizoval populační explozi nepřizpůsobivých matek. S jeho slovníkem tedy souhlasíte?

Okamuru znám jen z televize. Neznám jeho slovník, ale vadila mi jedna věc: Přijel s nějakým poslancem Kádnerem a neměli ani tolik inteligence přijít mně jako řediteli městské policie nebo primátorovi města říct, že jedou do Chanova, protože já v Chanově pracuji pět deset let – pracuji s tamními Romy, mám tam hlídky, mám tam své policisty a oni mi tam přijedou kázat morálku. Nelíbil se mi tento systém a podle toho jsem si udělal o něm obrázek.

Pokud vím, tak hovořil o legislativním návrhu ohledně příspěvků na bydlení, což jste už i vy zmínil, a ohledně úpravy otázek lichvy...

Nejsem s tím detailně obeznámen, co konkrétně budou předkládat. Já hodnotím ten přístup – možná by to bylo jiné, kdyby přišli, protože já svůj čas a svou práci věnuji Chanovu a asistentům prevence a oni nám tam vlítnou, fotografují si, co potřebují a pak to jen používají. A Chanov dneska vůbec není takové ghetto, jak z něj dělají! Jsou mnohem horší ghetta a to teda vím!

A když se vrátím k tomu příspěvku na bydlení, tak ten bych prostě dával lidem, kteří chodili do práce a museli by se po propuštění třeba na několik měsíců vystěhovat, než seženou novou práci a budou mít opět na nájem. Takhle bych to posuzoval a je to jednoduché, žádné kličky. Ale současný typ příspěvku, kdy si můžu udělat ubytovnu, dám člověku smlouvu na deset tisíc korun a na to plyne osm tisíc příspěvek od státu, tak to je podle mne podvod, to se nezlobte, protože taková místnost stojí jednu dvě stovky. To bych zrušil.

Se sociálními problémy souvisí i snížení bezpečí obyvatel. Jsou podle vás lidé dnes dostatečně chráněni, ať městskou či státní policií, u níž jste rovněž pracoval? Určitě nyní sledujete i situaci v nedalekém Duchcově, kde strážník nepomohl v napadení manželského páru několika Romy...

Duchcov je "jednoduchej" – strážník je "línej a blbej" a pokud to bylo tak, jak to vím, tak strážník měl zakročit! Pokud mu někdo – ať cikán nebo bílý – klepe na služebnu, že chce pomoct, tak musí otevřít a musí zareagovat. V mezích toho, co umí, co se naučil, ale jestli na ně kouká a nechá je pod kamerou mydlit takovou dobu, to je někde něco špatně. To není v systému, to je špatně v tom jednotlivci.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…