David Rath podle Balíka sice ještě neobviňuje přímo, ale začíná naznačovat, což je snad ještě horší, protože to dává prostor pro spekulace. Samozřejmě, že způsob financování předvolebních kampaní je velmi pochybný a zdroje na tuto velkolepou reklamu ještě podezřelejší.
Politické strany se postupně odstřihly od ideových kořenů a staly se prostředníky byznysu. K lanaření voličů se vrhli na velkolepé kampaně. „Strany vsadily vlastně všechno na volební marketing. K němu ovšem potřebují nepředstavitelné finance. Nejsnáze dostupné jsou dnes peníze veřejné,“ argumentuje politolog v MF DNES.
David Rath o tom evidentně hodně ví. Proto nabídka protikorupčního aktivisty Karla Janečka není jak „fragment z nově nalezené hry Járy Cimrmana,“ ale racionální krok. „Janeček a jeho vlivová skupina jistě dobře vědí, jak důležitými informacemi bývalý středočeský hejtman může disponovat,“ píše.
Je zřejmé, že silná míra znechucení může položit současný systém a vést k převrstvení moci. Nová reprezentace nemusí být lepší, je prostě jiná, Jako příklad uvádí Itálii v devadesátých letech, kde obdobné korupční prostředí vyneslo k moci Berlusconiho.
Je nepochybné, že něco podobného sledujeme i nyní. Jen je otázkou, jak upřímné jsou pohnutky nositelů změn.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav