Pozor, abychom neskončili jako na Donbasu, říká světoznámý profesor ekonomie Zelený

16.03.2015 16:25 | Zprávy

Stát není řešení našeho problému; stát je náš problém. Uhodli byste, kdo to řekl? Na první prezidentské inauguraci to pronesl 20. ledna 1981 Ronald Reagan. Podle profesora Milana Zeleného jsou jeho slova však aktuální doteď – možná snad prý ještě víc než kdy jindy v minulosti. I proto se na toto téma rozhovořil detailněji i v souvislostech, které nabízí současnost.

Pozor, abychom neskončili jako na Donbasu, říká světoznámý profesor ekonomie Zelený
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

"Byl jsem tehdy mladý, začínající profesor na Columbia University, ale důsledky pochopení těchto slov mně byly jasné. Vyrozuměl jsem, že si musíme pomoci sami a musíme se naučit řešit své problémy sami. A to ve svých lokalitách, komunitách, regionech, městech i vesnicích. Je třeba být autonomní, zbavit se neblahého vlivu partají, ale spolupracovat s podniky, univerzitami a samosprávami – ne jen s politiky a představiteli státu. Proto je heslem nové éry: 'Uděláme si to sami',“ domnívá se Milan Zelený. V souvislosti s hnutím ANO by se pak možná dalo toto rčení jen mírně poupravit – v každém případě slova amerického profesora to potvrzuje.

Navíc i podle prestižního Gallupova průzkumu umísťují prý Američané stát na první místo (v 18 procentech) nejpalčivějších národních problémů. A to již čtvrtý měsíc v řadě. Na druhém místě je teprve ekonomika (11 procent) a až na třetím místě překvapivě nezaměstnanost (10 procent).

Američany tíží víc stát, než třeba terorismus či bída

„Teprve za tímto vším se řadí jako palčivé problémy imigrace, zdravotnictví, terorismus, vzdělání, deficit, bída, ISIS, zahraniční politika, rasové problémy, a další. I když jsou všechny problémy závažné a seznam priorit dosti pohyblivý, pořadí v čele pelotonu je stále stabilnější. A není divu. Když důležitost priorit neznají politici, musí to lidé pochopit a pomoci si sami,“ říká dále Milan Zelený ve svém aktuálním komentáři, který poskytl ParlamentnímListům.cz.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Alena Hechtová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…