Aktuální výsledky dnes zveřejnil Úřad práce ČR s tím, že meziměsíční pokles nezaměstnanosti hlásí všech 77 okresů. Nejvíce se to projevilo v okrese Prachatice (o 10,7 %), v Jindřichově Hradci (o 10,5 %), Písku (o 10,1 %), Jeseníku (o 10 %), Pelhřimově a Chrudimi (shodně o 9,8 %).
Někde je víc jak 40 lidí na jedno pracovní místo
Pokud se však podíváme na čísla z jiného úhlu, optimismus poněkud zmírá. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době v ČR stále 11,5 uchazeče. Pokud ten člověk žije v okrese Karviná, pak je to však více než 40 uchazečů na jedno pracovní místo (40,7), v Bruntále jen o dvě desetiny méně (40,5). Ani v Sokolově není lehké získat práci, poněvadž na každé pracovní místo se tam hlásí nebo připadá 29,5 žadatelů (Ústí nad Labem - 28,9; Litoměřice - 28,6).
Generální ředitelka Úřadu práce ČR Marie Bílková však v souvislosti s aktuálními čísly přece jen důvody k optimismu nachází. „Vnímám jako velmi pozitivní fakt, že už několik měsíců po sobě roste počet volných pracovních míst. A není to jen díky sezonním pracím, které jsou v plném proudu, a oživování ekonomiky. Na základě už plně fungujícího monitoringu a dobře nastavené komunikace v regionech se nám daří získávat volná místa do evidence a zároveň na ně aktivně umísťovat uchazeče o zaměstnání. Jen v květnu jich bylo 9 155. Navíc z výstupů monitorovacích návštěv vyplývá, že zaměstnavatelé očekávají i v dalším období spíš nárůst nebo stabilizaci zakázek. Tento trend by tak měl pokračovat i v dalších měsících,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz.
Sezonní práce vrcholí. A tak tedy i poptávka…
Ze zveřejněných statistik též vyplynulo, že zaměstnavatelé měli v květnu zájem nejčastěji o pomocné pracovníky ve stavebnictví, v zemědělství, v gastronomii, obchodní zástupce, strážné, ostrahu objektů, zedníky, finanční poradce, uklízeče, programátory, recepční, pracovníky v lázeňství, gastronomii, dělníky na zpracování plastů a ve výrobě. Hledali také obchodní zástupce, prodavače, šičky, operátory, řidiče nákladních nebo dodávkových automobilů či učitele. Tradičně velká poptávka je po kvalifikovaných pracovnících ve strojírenství (nástrojáři, seřizovači, obsluha a opraváři obráběcích strojů, řezači plamenem, páječi, svářeči, soustružníci, kovodělní dělníci, mechanici apod.). Přednost dávaly firmy proškoleným specialistům s praxí.
I v květnu se však registrovali noví nezaměstnaní. Do evidence Úřadu práce ČR se nově přihlásilo 41 432 lidí. Z evidence naopak odešlo celkem 66 367 klientů kvůli ukončené evidenci nebo vyřazení. Novou práci v květnu pak získalo v Česku celkem 47 470 lidí (což je však o 15 101 méně než v předchozím měsíci). Z nich celkem 9 155 našlo práci prostřednictvím Úřadu práce ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová