„Vládě přece nejde o blahobyt společnosti, ale o dobro státu, který se jako pijavice přisál na společnost,“ upozorňuje komentátor. Petr Nečas to podle něj nepřímo přiznává, když užaslému národu vysvětluje, jaké úžasné peníze má zvýšení daní přinést. A když to nevyjde, vysvětlí nám ministr financí, že to souvisí s mnoha různými faktory, ale určitě ne se zdražováním a snižováním poptávky.
Tomský to nazývá „řeckou nemocí“ a podle jeho názoru už se nakazil i premiér Nečas. Nedokáže zlikvidovat přebujelou státní správu, nebo alespoň snížit úředníkům platy. „Strukturální reformy jsou bolestivé, trvají dlouho a přinášejí většinou zisky až za hranicí politického života většiny vlád. Z thatcherovských reforem žila Blairova vláda celé desetiletí,“ připomíná. Česká vláda však k něčemu takovému zjevně nemá odvahu.
Neumí ani podpořit podnikání, přitáhnout investory, garantovat úvěry, nebo podpořit export - a tak to zkouší s daněmi. Přitom jejich snížení, zejména těch spotřebních, by podle něj mohlo nastartovat poptávku. „To by byl frmol a peníze turistů mají ohromnou cenu. Byly však vydělány jinde,“ vzdychá. A nakonec v cizině utrácejí i naši lidé. Bezprizorní vláda raději podpoří státní kasy chytrých sousedů s nízkou DPH. A opozice? Ta by celkovou daňovou kvótu nejraději ještě radikálně zvýšila.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav