Jedním z nejvýkonnějších co do počtu míst byl nyní už bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). V době svého primátorování podle registru působil v soukromé lékařské praxi, pracoval také v nemocnici na Vinohradech a přednášel na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Ze všech těchto funkcí mu plynuly peníze. Svoboda byl členem akreditační komise při Ministerstvu školství a zároveň působil v obecně prospěšných společnostech Pražské jaro a Spojená akreditační komise a rovněž v nadaci Muzea Kampa. Podle registru zároveň v roce 2012, tedy v době svého primátorování, prodal nemovitost za několik milionů korun.
Hudeček byl v dozorčí radě Aeroholdingu a zároveň mu plynul plat náměstka
Současný primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) v přiznání uvedl, že působil v loňském roce v dozorčí radě ČR Aeroholding a Českém svazu tanečního sportu. K tomu mu plynul plat prvního náměstka primátora.
Řada pražských politiků rovněž přiznala, že mají hypotéky. Mezi nimi jsou třeba radní Lukáš Manhart, náměstek primátora Jiří Vávra, exradní Pavel Richter (všichni TOP 09), nyní již bývalý náměstek primátora a radní Prahy 18 Ivan Kabický (ODS), předseda kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD) nebo předseda zastupitelského klubu ODS Ondřej Pecha.
Na odměnách nejvíce vydělal Ondřej Pecha. Za rok 2012 si odnesl přes 2 miliony
Politici obsadili i místa v dozorčích radách a představenstvech firem, které vlastní nebo v nich má podíl hlavní město. V roce 2012 byli například v dozorčí radě dopravního podniku nynější radní Jiří Pařízek (TOP 09), zastupitelka Andrea Vlásenková a exnáměstek primátora Josef Nosek (oba ODS). Nejvíce ze všech uvolněných zastupitelů si v roce 2012 na odměnách vydělal Ondřej Pecha (ODS), jehož odměna v dozorčí radě Pražské plynárenské byla zhruba 1,5 milionu korun a v dozorčí radě Pražské plynárenské Holding skoro 623.000 korun.
Podle čestného prohlášení o svých příjmech a majetku si nejvíce vydělali členové vedení města. Vyplývá to z tabulek průměrných příjmů, které nechal ke každému přiznání vypracovat šéf kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD). Řadoví neuvolnění zastupitelé dostali pouze náhrady ušlé mzdy, která jim vznikla při jednání zastupitelstva a na které mají ze zákona nárok. Ty se pohybují v řádu jednotek tisíc.
Za neúplné údaje nehrozí postih. Může být ale doporučeno vzdát se mandátu
Zároveň zde uváděli dary, které v průběhu roku dostali, a to v ceně řádově tisícikorun i desetikorun. Například zastupitel ODS a zpěvák Jan Kalousek uvedl, že v souvislosti s výkonem zastupitele dostal kalendář Jeruzaléma v hodnotě padesátikoruny a čínskou grafiku za stokorunu.
Pokud zastupitelé zmíněné prohlášení neodevzdají nebo napíšou neúplné údaje, téměř žádný postih jim nehrozí. "Při zvlášť závažných případech porušení kodexu může být zastupiteli doporučeno i vzdání se mandátu zastupitele," uvádí se v kodexu. Zastupitelé, kteří jsou zároveň poslanci nebo senátory, podávají přiznání také ve sněmovně. To se týká třeba zastupitele a poslance Petra Hulinského (ČSSD).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe, čtk