„Jakkoliv sám preferuji volbu v původním termínu, je nutné plně respektovat verdikt Ústavního soudu bez ohledu na to, zda povede k posunutí data, kdy budou moci občané rozhodnout o novém prezidentovi České republiky, či nikoliv. Přestože prezidentskou volbu provází silné porodní bolesti, neměli bychom v ní ztratit důvěru,“ domnívá se Dienstbier. Po přezkoumání správnosti podpisů na podpisových arších kandidátů byl z volby prozatím vyškrtnut Tomio Okamura a Vladimír Dlouhý. Další z kandidátů, Jana Bobošíková, byla původně také vyškrtnuta, nakonec ji ale Nejvyšší správní soud vrátil zpět do hry.
Tomio Okamura se rozhodl obrátit na Ústavní soud, Dlouhý svou stížnost ještě zváží. Projednávání jejich stížností by ale mohlo celou přímou volbu prezidenta posunout. „Přestože žádnému z kandidátů na úřad prezidenta České republiky nepřísluší vytloukat politický kapitál z nedostatků zákona o prezidentské volbě, je třeba, aby Ústavní soud, s ohledem na důstojnost a nezpochybnitelnost historicky první přímé prezidentské volby, odstranil veškeré případné nedostatky zákona o prezidentské volbě,“ nabádá k trpělivosti Dienstbier.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane