Profesor Zelený rozsekl diskusi na Zemanovo téma: Já jsem znal Ferdinanda Peroutku osobně...

04.02.2015 13:12 | Zprávy

Čeští velikáni byli vždy vytesáni ze stejného kusu lípy autonomie, samostatnosti a nezávislosti, říká profesor ekonomie Milan Zelený. Mimořádně je tak jasné, že se tentokrát pro ParlamentníListy.cz nevyjadřuje k ekonomickým tématům, ale k Ferdinandu Peroutkovi. "Pro toho pána, který nám nedal nic než knihu ‚Jak jsem se mýlil v politice‘, mohu přidat něco z odkazu tohoto novináře," uvedl. A také svá slova rozebral, jelikož se s ním osobně poznal.

Profesor Zelený rozsekl diskusi na Zemanovo téma: Já jsem znal Ferdinanda Peroutku osobně...
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

Kolem prezidenta Miloše Zemana se v uplynulých dnech opět snesla vlna nevole. Vysloužil si ji za výrok ve svém projevu na pražském fóru k holocaustu, kde hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, za jakou se nástup nacismu dal považovat. V této souvislosti zmínil i novináře Ferdinanda Peroutku a jako důkaz pro svá slova odkázal na výrok z jistého článku.

Historik a publicista Petr Zídek a později i Sdružení Ferdinanda Peroutky však upozornili, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích je Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý. To potvrdil i Stránského syn Martin Jan Stránský. Přesto vlna rozhořčení jede národem o osobnostmi dál. Mimo jiné se ParlamentnímListům.cz na toto téma vyjádřil i ekonom Milan Zelený, který i za oceánem, kde pobývá, celé dění u nás bedlivě sleduje.

Špatně pomazaný, svobodně zvolený Nobody…

„Ferdinanda Peroutku jsem měl příležitost poznat osobně, v New Yorku, během svého exilu. Byl to vzácný, horoucně český žurnalista-myslitel. Kdybych neměl svého Čapka, měl bych Peroutku. Kromě nedokončeného Budování státu napsal Peroutka také Z deníku žurnalistova, Jací jsme, Boje o dnešek, obálku zpracoval Josef Čapek, a mnoho dalších prací vydaných doma i v exilu. Takoví žurnalisté, včetně Karla Čapka, se již nerodí, a k dnešním novinářům-stenografům se přirovnávat nedají. Jestli se pak špatně pomazaný, všemi svobodně zvolený Nobody, do takové historické osobnosti veřejně ‚obuje‘, pak již nemá národ nárok na vykoupení,“ uvedl Milan Zelený.

A zavzpomínal na to, když začátkem 70. let přijal profesuru na Columbia University v New Yorku, jak se seznámil s Frankem Švehlou, který v Perth Amboy vydával Americké listy. „Do jeho týdeníku jsem dlouhá léta přispíval a uveřejnil na stovku článků. Do redakce docházel i Peroutka, který strávil léta 1939–1945 jako vězeň v koncentračních táborech Dachau a Buchenwald. ‚Peroutka – do koutka‘ řvali na něj komunisté, i ti bývalí. Jistě bylo vhodné na něho vzpomenout právě při oslavách výročí osvobození Osvětimi. A vůbec nejvhodnější by bylo – na něho nezapomenout nikdy,“ konstatoval dále pro Parlamentnílisty.cz profesor Zelený.

Starý pán s dýmčičkou, unavený životem – to byl Peroutka

Přiznal, že mu Frank Švehla dal svázané svazky Peroutkovy Přítomnosti, ve kterých se následně dočetl mnohé, co třeba nevěděl o Tomáši a Janu Baťů. Peroutka totiž tiskl úvahy a diskuze o Baťovi pravidelně a baťovské diskuse Milanu Zelenému (který také opakovaně zásluhy a roli Bati pro vývoj naší země zdůrazňuje, pozn. red.) otevřely prý oči ohledně možné budoucnosti Československa.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…