Rád bych pootočil Havlovu svatozář o bezbranném až naivním občánkovi. Karel Srp promluvil

13.12.2014 6:30 | Zprávy

TŘI ROKY BEZ VÁCLAVA HAVLA Karel Srp, šéf Jazzové sekce, se s Václavem Havlem, od jehož smrti uplyne v nejbližších dnech již třetí výročí, setkával osobně. O to zajímavější jsou názory, které ParlamentnímListům.cz v rozhovoru svěřil. Hovoří totiž nejen o tom, jaký byl Havel, jací třeba i lidé z jeho okolí, ale naznačuje mimo jiné třeba i to, jak by se asi stavěl k současnému prezidentovi Miloši Zemanovi.

Rád bych pootočil Havlovu svatozář o bezbranném až naivním občánkovi. Karel Srp promluvil
Foto: Ivan Noveský
Popisek: Manuel Valls a Bohuslav Sobotka- 26.výročí snídaně s Mitterandem

Jak se, pane Srpe, podle vás proměnilo vnímání Václava Havla postupem let – včetně těch posledních tří, co uplynuly od jeho smrti?

Víte, já nečtu Václava Havla z nějaké fotografie na zdi, ale vycházím z osobní zkušenosti. Z té disidentské – prezidentské – a s Havlem navždycky. Oba jsme v mezních životních situacích sdíleli stejné vyšetřovatele, bachaře i antony. V jiných situacích pak ale už nesdíleli klíče od Hradu, zámku v Lánech ani známosti s většinou dnešních právdoláskařů. V obou případech jsme však četli stejné autory, pili nabízená vína, do krve prosazovali Helsinské dohody a líbily se nám tytéž slečny.

Jezdil jste tedy i na Hrádeček?

Nejezdil. Byla to ztráta času – respektive pro mne málo produktivní. Jazzová sekce však Václavu Havlovi zasílala přes své tři ilegální kanály rukopisy na Západ. A nejenom jemu: Václavu Bendovi třeba dopisy papeži Wojtylovi do Vatikánu. Nikdy se to neprovalilo. Dnes možná někdo řekne, že jsme podporovali katolíky – a já jím nejsem – ale tehdy byl nepřítel společný. Demonstraci věřících na Velehradě v srpnu 1985 pokládám za významnější než později celou rebelii na Národní třídě.

Vzpomínám si, jak Václav Havel na setkáních, hlavně na západních ambasádách, většinou již po druhé skleničce zesmutněl. Chartistů je pár a vás z druhé strany desetitisíce. Já jsem jej, většinou až po své třetí sklence, vždy ubezpečoval, že písemnosti Charty rozmnožujeme a členové je v ruksacích vozí až do Košic. Že je lepší, není-li činnost koncentrovaná. Byla to účinnější taktika. Dala totiž vnitrákům zabrat. Dnes proto máme dlouhé seznamy státu nebezpečných osob z různých krajů a vidíme, že závadové osoby nestačili vázat – a tak je odkládali do koše tzv. zájmových osob.

A musím ještě zmínit, že o vypitých skleničkách mluvím záměrně. Na setkáních s diplomaty se nic jiného než alkohol nepodávalo – ostatně, co jiného se nabízí krátkým návštěvám dnes? Nebuďme pokrytci, pokud někoho hodnotíme – stačí si připomenout poměrně aktuální „lihovou aféru“…

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…