Ronald Adams, šéf firmy Tatra a klíčový svědek v korupční kauze bývalého ministra obrany Bartáka, byl minulý týden sám nařčen z korupce- právě samotným Bartákem. Elitní kriminalista Petr Krömer, který případ vyšetřoval, musel po dlouhodobé diskreditační kampani policii opustit a Jaroslavu Štefcovi, šéfovi úřadu pro vyzbrojování, našli v autě nelegální zbraň, přičemž později se zjistilo, že jí tam někdo podstrčil. Klíčové postavy vyšetřování kauz zbrojařských obchodů jsou podle MF DNES často tvrdě napadány a obvykle to poznamená jejich kariéru.
„Skutečným záměrem je zastrašení každého, kdo by se chtěl odvážit otevřeně svědčit o korupci v nejvyšších patrech českého státu,“ píše se v prohlášení společnosti Tatra, která stojí za svým obviněným ředitelem Adamsem.
Podle MF DNES považuje tuto situaci za alarmující i policejní prezident Petr Lessy. „Určitě nemůžeme říct, že by nás to nechávalo klidnými. Jsou to závažné indicie,“ říká. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování ale nechce komentovat konkrétní případy.
Dalším případem je třeba bývalý armádní pilot Karel Daňhel, který začal vypovídat v kauze nákupu letadel CASA, načež mu byla odebrána bezpečnostní prověrka, kvůli čemuž musí opustit armádu, pak byl veřejně obviněn, že je placen zbrojařskou firmou Omnipol a nakonec skončil v cele kvůli údajnému pohlavnímu zneužití nezletilé, které se vzápětí ukázalo jako vymyšlené.
„Považuji za velmi nebezpečné, že se zde vytváří praxe, kdy jsou svědci okamžitě stíháni. Je to praxe, se setkáváme běžně v praktikách týkajících se organizovaného zločinu,“ říká k tomu politoložka Vladimíra Dvořáková, expertka na organizovaný zločin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav