S vietnamskou menšinou nemá majoritní společnost problém. Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera totiž 61 tisíc Vietnamců žijících v České republice není legislativně ani pokládáno za menšinu.
Rozdílů oproti Romům je tak podle Wintera několik: „Nikdy nikdo z Vietnamců už od roku 1956, kdy se sem první z nich přistěhovali, nedostal od českého státu ani korunu, vždycky se museli o sebe postarat sami. Vietnamci vybrali během tří povodní, které v České republice proběhly, 22 milionů korun na pomoc postiženým. To neudělali žádní jiní cizinci v České republice. A konečně, ředitelé škol touží po tom, aby u nich studovaly vietnamské děti. Průměrný prospěch Vietnamců je na základní škole 1,3, na střední 1,7. Udělali něco takového Romové?"
A Winter pro ParlamentníListy.cz ve srovnávání pokračuje. Hlavním rozdílem podle něj je, že Vietnamci přišli do České republiky z ekonomických důvodů a peníze, které vydělají, dávají na vzdělání. „Na prvním místě je vzdělávání dětí, na druhém místě péče o rodiče a až na třetím jsou osobní potřeby," vysvětluje Marcel Winter priority vietnamské komunity nejen v Česku, ale i ve všech dalších zemích.
Líčí přitom, jak mají rodiny, které vydělávají v zahraničí, ve zvyku posílat každého čtvrt roku velkou část svých peněz rodičům do Vietnamu. „Vietnamci prostě neudělají to, že by vzali peníze, co vydělají, a šli by je prohrát v automatech nebo propít," pošťuchuje Winter.
- TÉMA: Vietnamci
Čtěte také:
- Čeští Vietnamci. Nezajímá je, kdo je Nečas a mají vlastní policisty
- Kolik žije v Česku Vietnamců? To prý nikdo neví
- Paroubek: Vietnamci se do naší společnosti začleňují až příkladně
- Roste vstřícnost k Vietnamcům a Číňanům. Zůstává odstup od Romů
Jiná úroveň vzdělání? Ano, stát posílá Romy do zvláštních škol
I Michal Miko ze sdružení Slovo21, které se zabývá integrací menšin do majoritní společnosti, se s Winterem shoduje, že je jiná úroveň vzdělání mezi Romy a Vietnamci. Problém je však podle něj v tom, co Romům dovolila majoritní společnost.
„Stát k těmto dvěma menšinám přistupuje jinak. V dobách nejtemnějšího komunismu sem začali jezdit Vietnamci jako studenti, Romové naopak získali pozici dělnické třídy na ty nejzákladnější práce, jako je kopání příkopů a podobně," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Miko. Stát podle něj dlouhodobě k oběma menšinám přistupuje jinak.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Matěj Pálka