Rozzlobení lidé na Vandasově akci: Policie se Romům vyhýbá, tak jsme tady

28.10.2011 17:27 | Zprávy

REPORTÁŽ Na zakázaném shromáždění v Havířově-Šumbarku se v den státního svátku sešlo asi 30 lidí. Předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Tomáš Vandas mítink zhruba po 20 minutách ukončil. Učinil tak až chvíli poté, co ho k tomu vyzvala zástupkyně havířovského magistrátu.

Rozzlobení lidé na Vandasově akci: Policie se Romům vyhýbá, tak jsme tady
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace DSSS

Zhruba 15 minut zbývá do zakázaného mítinku Dělnické strany sociální spravedlnosti. Na náměstí v Havířově Šumbarku postává hrstka novinářů, hrstka funkcionářů strany, v hloučcích několik málo příznivců. Sešlo se zde asi třicet lidí. V oknech panelových domů vykukují zvědavci, kolem dokola projíždějí vozy městské policie a policie ČR. Kousek opodál stojí černá auta, kolem kterých jsou policisté v černých uniformách, ale také v civilu v zelených reflexních vestách s nápisem Antikonfliktní tým policie.

„Přišla jsem podpořit tuto akci, protože Romové přepadli, okradli a zbili mého patnáctiletého syna," říká pro ParlamentniListy.cz obyvatelka Havířova Stanislava Jančová s tím, že policajti to vyšetřovali a nic nevyšetřili. „V poslední době je tady kriminalita daleko větší než dřív, já dělám na starém Šumbarku a už jen tam projít v pracovní době, za bílého dne, je katastrofa. Válejí se tam ožralí bez ohledu na blízkost policajtů. Když si tady na náměstí mladý kluk otevře pivo, dostane pokutu, když tam Romové veřejně chlastají, policajti je velkým obloukem obcházejí," uvádí Jančová.

Nejsou všichni stejní. Starousedlíci jsou slušní

„Nejsou všichni stejní. Bydlí kolem mne sousedi Romové a ti jsou slušní. To jsou ti, co s námi bydlí už patnáct dvacet let, ti jsou v pohodě. Ale ti, co se tady stěhují bůhví odkud, protože to už poznáme i podle oblečení, že jsou odjinud, to je jiné kafe. Neprojdou kolem popelnice, aby ji neshodili..." přidávají se okolo stojící lidé. Shodují se v tom, že ke každému by se mělo přistupovat stejně a to bez ohledu národnosti, či barvy kůže. Nelíbí se jim, že lidé, kteří se stěhují do prázdných bytů v Havířově Šumbarku mají prý na dva měsíce odpuštěné nájemné.

Podle předsedy DSSS Tomáše Vandase je neustálá snaha zakazovat mítinky absurdní a dochází tím k potlačování svobody slova a svobody projevu.

„Já si od dnešního setkání slibuji, že pomůžeme zdejším občanům řešit situaci, která je tady dlouhodobě neřešená. Místní lidé se na nás obracejí se žádostmi o pomoc s tím, že jim sem sestěhovávají nepřizpůsobivé občany. Že jim sem dokonce vozí autobusy plné lidí v nočních hodinách, aby to nebylo tak vidět. Uvidíme, kolik lidí přijde, protože se někteří mohou díky masáži v médiích cítit zastrašeni," řekl Vandas pro ParlamentníListy.cz krátce před zahájením havířovského mítinku. Zvedá se podle něj i členská základna DSSS. „Zatímco před třemi lety k nám přicházeli spíše mladí lidé ve věku 18-20 let, teď registrujeme nové členy ve středním věku 35 až 50 let. A to je pro nás takový signál, že se pro tuto skupinu občanů stáváme relevantní politickou silou. Že nás i střední generace bere jako rovnocennou alternativu vůči stávajícím parlamentním stranám," uvádí Vandas.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…