„Když nemáme pro co žít, je jedno, jaká je úroveň medicíny i péče. To si mnozí neuvědomují, i když se pořád hlavně mluví právě o tom, jakou úroveň péče o seniory nastavit a kolik to bude stát. Jenomže někomu je i ta nejlepší péče pro kočku, protože mu chybí vůle žít a smysl další existence. Lidé nemají motivaci se uzdravit ani bojovat za to, aby své podmínky zlepšili, když se stále sami sebe ptají, zda mají ještě jako člověk pro někoho význam. Zda má vůbec dnes stáří smysl? Tyto faktory zůstávají stranou, přitom jsou velmi důležité. I když se samozřejmě musí dodat, že někdy má pocit, že je zbytečný a nemá pro co žít, i člověk, který má k seniorovi dost daleko,“ předeslal pro ParlamentníListy.cz Jan Lorman, ředitel spolku Život90.
Hořké pilulky seniorů - řeči o důchodech, vina za minulé režimy atd...
Upozornil pak mimo jiné například na to, jak hořkou pilulku mnohdy denně musí zkousnout senioři, když slyší z médií věty o důchodech, kolik ty důchody stojí a kolik odebírají z rozpočtu budoucím generacím. „To je velice sráží. Když k tomu přičteme fakt, že jim ještě někdo často servíruje hlášky typu: ,No ta vaše generace nám to zavařila a my abychom to opravovali', je to ještě trpčí. Vždyť je přece otázkou určitých historických období, do kterých se každý – tedy každá generace bez rozdílu - narodí a žije v nich, prožívá též omyly, chyby i zvraty a vybrat si nemůže. Tak jako jsou nyní osočováni naši senioři, tak si neuvědomují ti mladší, že jim též bude zřejmě vyčítáno něco, co se nepovedlo za jejich života. Je to opravdu zbytečné, ale bohužel se tento jev stále objevuje,“ pokračoval Lorman.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová