Ondřej Neff je známý novinář a zakladatel internetového deníku Neviditelný pes, vycházejícího již od roku 1996. Pravidelně do něj přispívá úvodníky, glosujícími aktuální dění. V tom úterním se rozepsal především o našich vztazích s Ruskem. Ty prý vždycky byly mimořádné, protože je to zkrátka světová velmoc v našem dosahu, a tak jsme se nikdy nemohli tvářit, že neexistuje. „Češi odcházeli do Ruska ještě v devatenáctém století a měli tam velké podnikatelské úspěchy. Dodnes spolu obchodujeme a je třeba si přát, aby naše vztahy byly co nejlepší,“ připomíná Neff.
Domnívá se, že naše vztahy byly historicky nejlepší, když fungovaly na principu „já pán - ty pán“. To je prý dost problematické, pokud je poměr obyvatelstva 1:20 a na silnější straně je navíc síla jaderných zbraní. Naší devízou ale nyní je příslušnost ke stále ještě silné západní civilizaci, což nám umožňuje bavit se s Moskvou jako rovný s rovným.
To podle něj ukázal premiér Petr Nečas, když na návštěvě Ruska promluvil o kauze uvězněných ruských punkerek ze skupiny Pussy Riot. Na jednu stranu podotkl, že trest za protestní happening je na náš vkus příliš přísný, ale na druhou stranu naznačil, že nehodláme Rusko kritizovat za každou cenu a oceňovat každou protivládní šaškárnu. „Jde vždycky o tenký led, když jde o lidská práva v kontaktu se státem, kde jsou pojímána jinak,“ připomíná Neff. Premiér se prý s delikátní situací vypořádal způsobem, proti kterému v celku nelze mít námitky.
Naproti tomu komentátor Alexander Mitrofanov na názorové stránce deníku Právo označil Nečasovo vystoupení v Rusku za zoufalý „tanec mezi vejci“. Je prý zjevné, že Rusko prahne po jednom konkrétním projevu přátelství - přiklepnutí dostavby Temelína. Za to nabízí investice až za šest miliard, čímž plní přání, které při oslavách na ruské ambasádě pronesl prezident Miloš Zeman.
Jenže na druhou stranu má prý Nečas přímo ve své vládě dva jednoznačné odpůrce ruského angažmá. Cifršpióna Kalouska, který by drahou dostavbu jaderné elektrárny nejraději úplně skrečoval, a ministra zahraničí Schwarzenberga, který zcela otevřeně nesnáší současné ruské vládce. Navíc se na takové pronikání ruského vlivu příliš netváří ani tajné služby a bezpečnostní experti.
„Nečas tančí mezi vejci. Nesmí ztratit zakázky. Jak to ale udělat a zároveň se případně vyhnout předání dostavby Temelína Rusům? Včera byl bledší než obvykle,“ uzavírá Mitrofanov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav