Proti minicenám koncerny
„Zemědělci prodávají své produkty za nízké ceny. Měli by se dostat na vyšší. A není pravda, že v cizině vyrábějí kvalitnější potraviny. Podobné sýry jako ve Francii, které se u nás prodávají draho, dokážeme vyrobit také. Přitom by se dala menší část prodat za podobné ceny a u zbytku výrobků cenu snížit tak, aby se dosáhlo trvale přijatelných cen," přemýšlí Čuba. Podobné úvahy jsou součástí jeho úvah o novém zemědělství, jehož koncepce by měla reflektovat změny v hospodářství a na mezinárodních trzích.
Současný, již hodně přežitý, koncept zemědělství vznikal v letech 1960 až 1975. Tedy zemědělství, které přineslo například kukuřičný, sušárenský anebo program výkrmu brojlerů. To vydrželo až do dnešních dnů. „Dnes, v globalizovaném světě, by se mělo zemědělství hodně změnit. Existují totiž silné mezinárodní firmy, s nimiž musí slabí zemědělci bojovat. Proto je třeba vytvořit i hodně silná zemědělská uskupení, která by dokázala vyjednat výhodnější ceny," vysvětluje. Základem nového zemědělství by tedy měl být koncernový podnik, který by sdružoval realizační podniky třeba na výrobu mléka, zeleniny či bioplynu, ale třeba i pojišťovnu nebo podnikovou banku. Tak teprve vznikne silný komplex.
Více k Františku Čubovi ZDE
Jezeďácké království Slušovice se rozpadlo. Šéfa Čubu ale uznává každý
Slušovický šéf Čuba: Komunisté se zase dostanou do vlády
Zbyněk Fiala: František Čuba- Nové zemědělství (2)

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský