Úterní rozhodnutí Nejvyššího soudu, který trojici na základě poslanecké imunity vyjmul z pravomoci policistů, žalobců a soudců, bylo špatné, míní dvě třetiny přispěvatelů. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala společnost Yeseter Now pod značkou MemePower.
Firma analyzovala 315.524 příspěvků, které se za poslední měsíc objevily v diskusních fórech na zpravodajských portálech či sociálních sítích v souvislosti s kauzou policejní razie na Úřadu vlády a možné korupce poslanců a zneužití vojenské rozvědky.
Od 13. června, kdy kauzy odstartovaly, až do dneška se v diskuzích na internetu nejčastěji objevovalo jméno Jany Nagyové, bývalé šéfky kanceláře expremiéra Petra Nečase (ODS), a to v téměř polovině příspěvků. Hned za ní byl na žebříčku zájmu sám Nečas.
Ve dvou kauzách, které spojuje Nagyová, je obviněno osm lidí. V jednom případu se jedná o údajné zneužívání vojenské rozvědky, ve druhém o údajnou korupci, která se týká právě Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří se vzdali poslaneckého mandátu. Fuksa a Šnajdr pak získali funkce v dozorčích radách státem vlastněných firem.
Trojice obviněných exposlanců byla po úterním rozhodnutí Nejvyššího soudu, podle kterého poslanecká imunita chrání i politické dohody a kompromisy, propuštěni z vazby. Podle 65 procent diskutujících na internetu bylo rozhodnutí soudu špatné, v příspěvcích se často v souvislosti s verdiktem objevují i slova "justiční mafie" nebo "soudní zvůle".
Řada přispěvatelů s Tluchořem, Šnajdrem a Fuksou spojuje slova "zkorumpovaný" a "korupce". Jen desetina až pětina příspěvků týkajících se někoho z trojice exposlanců je pozitivní, a to vytrvale od začátku kauzy až do dneška. Nejvíce pozitivních komentářů se týká Fuksy, nejméně Tluchoře.
Kvůli nynějšímu rozhodnutí soudu diskutující začali častěji zmiňovat také jméno olomouckého vrchního státního zástupce Iva Ištvana, který má případ na starost. Většina přispěvatelů vyjadřuje Ištvanovi důvěru, až 70 procent příspěvků spojuje se jménem státního zástupce slova "důvěryhodný", "důvěra" či "věřím". Naopak hlavám ministerstva spravedlnosti, bývalému ministrovi Pavlu Blažkovi (ODS) a současné ministryni Marii Benešové, vyjadřuje shodně důvěru jen asi 15 procent příspěvků na internetu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pan, čtk