Tisíce Bulharů vyšly nejprve 10. února do ulic 15 měst na protest proti příliš vysokým cenám elektřiny. V dalších dnech se však důvody jejich hněvu rozšířily i na celkovou chudobu a na politickou situaci v zemi. Toto vzbouření vedlo 20. února k demisi středopravé vlády, a protože žádná parlamentní strana nechtěla za dané situace sestavit nový kabinet, vypsal prezident Rosen Plevneliev na 12. května předčasné volby.
Nyní hrozilo, že nové ceny elektrické energie, jež měly vstoupit v platnost v červenci, budou ještě vyšší a dál zhorší trvající napětí ve společnosti. Tisíce demonstrantů již dva týdny požadují odstoupení socialisty řízené vlády, jež vzešla z květnových voleb.
Cena elektřiny může klesnout až o pět procent
Díky dnešní úpravě zákona, kterou schválili jen poslanci vládní většiny, bude možné na trh dodávat energii levněji. Už toto léto by cena elektrického proudu pro domácnosti mohla podle médií klesnout zhruba o pět procent.
Tento krok vládní koalice ale neuklidnil nynější hněv části veřejnosti. Ta dnes již patnáctý den protestuje proti nové vládě. Před budovou parlamentu v Sofii se dopoledne už třetí den po sobě sešla asi tisícovka lidí. Vykřikovali hesla jako 'Demise' a 'Mafie' a podle serveru Novinite házeli na budovu zákonodárného sboru vejce a rajčata. Večer se počet protestujících v ulicích metropole rozrostl na několik tisíc demonstrantů, kteří k pokřikům přidali mimo jiné i "Rudá špíno".
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nem, čtk