„Prudce rostoucí počty katastrofických předpovědí a kulturních produktů, jako jsou katastrofické filmy či populárně vědecké úvahy o konci světa či o světě ‚po světě lidí‘, ukazují, že se lidstvo ocitlo v pasti,“ řekl nedávno ParlamentnímListům.cz Jiří Pehe. A to, že zájem lidí nejen v Česku o různé formy možných katastrof, které mohou naši civilizaci a svět postihnout, roste, dosvědčuje i nárůst počtu knih vydaných s tímto tématem, řady filmů a dokonce i seriálů, ukazujících, kde všude možné katastrofy na lidi číhají.
„Řadu lidí i dříve tyto zprávy a informace bezesporu vzrušovaly, přitahovaly. Pokud k nim ale začali inklinovat v masovějším měřítku – a známe to i z historie – může to být také ukazatelem toho, že lidé najednou už neví, kudy kam. Neumějí si poradit s problémy, které se kolem nich vrství, a tak by pro ně určitý druh katastrofy – a je vlastně jedno jaké – byl vysvobozením. Je to do určité míry zřejmě až patologický jev, poněvadž ti lidé podprahově pravděpodobně ty katastrofické vize vyhlížejí a chtějí je. Určitá období dějin ukazují, že vždy docházelo k příklonu k těmto zprávám v souvislosti s krizemi, které se právě odehrávaly,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz politolog. Pravdou je, že jeho slova potvrzuje trend u nás i ve světě. Přesto je třeba mít na paměti, že skutečně literatura (kvalitní i braková) na téma katastrof vycházela i v letech minulých a zájem o ni byl také. Rozdíl je v tom, že tehdy lidé na úrovni expertů hlasitě možnost nějakých blížících se společenských zlomů nepřipouštěli.
Fenomén mentální fotografie
Když před časem vyšla kniha Franka P. Jonese Čas bohů, strhla se i tenkrát ve světě lavina zájmu i obav z toho, kam lidstvo směřuje a co ho čeká. ParlamentníListy.cz z této knihy vybraly jeden příběh za všechny.
Fotografové, jak amatérští, tak profesionální, v dobách, kdy si doma sami vyvolávali fotky, často objevovali na snímcích „něco“ navíc. Něco, co k fotografované osobě nebo předmětu nepatřilo. Záznamy o tom lze najít v literatuře – někdy více, jindy méně věrohodné. Pravdou je, že současní parapsychologové pořizují takzvané mentální fotografie, a v různých archívech jsou jich již uloženy tisíce. Vznikly za pomocí citlivých médií. Zda to je, či není možné, je na čtenáři samotném.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová