Staré rány v ČSSD: Překáželi jsme kšeftům Grosse a Šloufa. Tak nás zavřeli

23.08.2012 9:17 | Zprávy

Kdysi podle zlých jazyků ovládala celou ČSSD, pak se se svým šéfem stali jedinými polistopadovými politiky, kteří byli pravomocně odsouzeni. Teď Barbora Snopková tvrdí, že jen překáželi kšeftům skupin kolem Grosse a Šloufa a usiluje o své očištění. Po překonání rakoviny si prý je jistá, že se to povede.

Staré rány v ČSSD: Překáželi jsme kšeftům Grosse a Šloufa. Tak nás zavřeli
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Stanislav Gross

Barbora Snopková byla v devadesátých letech pravou rukou ministra financí za ČSSD Iva Svobody. Neobešlo se prý bez ní žádné jednání v Lidovém domě, ani na Ministerstvu financí. Jenže pak je oba dostihla jejich manažerská minulost ve firmě Liberta Mělník a kvůli tunelování nakonec skončili oba ve vězení.

Dnes si Snopková myslí, že důvodem byla potřeba Svobodu odstavit z politiky kvůli kšeftům, které by nikdy nepřipustil. „Jakmile nás policie v roce 1999 obvinila, Ivo musel rezignovat na ministra financí,“ vzpomíná někdejší „železná lady“ ČSSD. „A hned poté začaly ty kolotoče kolem Mostecké uhelné společnosti,“ připomíná. Přitom Svoboda prý předtím ve vládě prosazoval, aby byl státní podíl prodán za tržní cenu tomu, kdo dá nejvíc. Místo toho jej zprivatizovala skupina podnikatelů, spojených s pozdějším premiérem Stanislavem Grossem.

Snad Šloufa nepotkám na ulici

Dalšími případy, se kterými by prý ministr Svoboda nikdy nesouhlasil (a před svým pádem navrhoval jiné řešení), byl prodej IPB a miliardová dealokace ruského dluhu. Proto prý vadil některým lidem v ČSSD, přičemž Snopková jmenuje především pravou ruku premiéra Zemana Miroslava Šloufa.

„Šlouf se na mně hodně podepsal. Nepřála bych mu, abychom se potkali někde na ulici,“ varuje Snopková. Podle ní je právě jeho práce, že v kauze Liberta byla zdůrazňována pouze role Svobody a Snopkové, ačkoliv jiní manažeři měli mnohem větší odpovědnost. Šlouf však jakékoliv angažmá v tomto směru odmítá: „Divím se, že paní Snopková má i po letech odvahu přesouvat svůj problém na někoho jiného,“ říká pro MF DNES.

Již v roce 2008, když ještě seděla ve vězení, pro MF DNES řekla: „Ta Liberta je jen zástupný problém. S Ivem sedíme za to, že jsme překáželi všem těm lobbistům a podnikatelům, kteří se chtěli dostat ke státním bankám a podnikům.“

Státní zástupce se dobře bavil

Snopková se však nevzdává a nyní usiluje o obnovu svého procesu. Z původního pětiletého trestu byla v roce 2008 propuštěna na  podmínku, nyní však chce prokázat svou nevinu. Zatímco Ivo Svoboda je prý „spokojený dědeček“, který se již vzdal v této zemi naděje na spravedlnost, ona podle redaktora MF DNES bojuje s nevídaným odhodláním. Její návrh na obnovu řízení však soud smetl ze stolu a státní zástupce Petr Jirát se jí vysmál: „Když jsem zjistil, že se navrhovatelka odkazuje na jakési stanovisko Nejvyššího státního zastupitelství, tak to jsem se opravdu zasmál.“

Snopková se však nevzdává. Letos v zimě dokázala překonat rakovinu a říká k tomu: „V té nemocnici, kde jsem letos přeprala rakovinu, jsem pochopila, že umřu, až se očistím,“ ujišťuje.   

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Jak vysvětlíte všechny ty kauzy a papalášské chování?

Přijde mi, že víc než pro blaho Pražanů pracujete pro vlastní blaho, že plýtváte penězi nás všech a chováte se jako papaláši. Vždyť v poslední době je to ve vedení Prahy jeden skandál za druhým. A co s tím vy jako primátor děláte? A vůbec nemyslíte, že jste snad nejméně výrazný primátor Prahy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…