Starostka marně prosila o pitnou vodu. Lidé se nesmí ani umýt

05.06.2013 12:44 | Zprávy

Povodeň v Ústeckém kraji zasáhla i poslední místa tohoto regionu, kde ještě vodní živel nezačal pustošit krajinu a domovy. Na Teplicku v několika obcích totiž zůstali lidé bez pitné vody. Nesmí se vodou z kohoutku ani mýt. Starostka Hrobčic přitom musela vodárenskou společnost o znečištění prameniště doslova přesvědčovat.

Starostka marně prosila o pitnou vodu. Lidé se nesmí ani umýt
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Ilustrační foto

Deset osad, které katastrálně spadají pod Hrobčice na Teplicku, je bez pitné vody, a to dokonce už od konce uplynulého týdne. „O přistavění cisteren s pitnou vodou jsem žádala už v neděli. Tehdy vodárenská společnost nevyhověla. Odmítli, protože s kvalitou vody máme problém neustále a technik to bohužel prostě vyhodnotil jako normální stížnost. Stěžovali jsme si už od pátku, v sobotu už byla situace neúnosná a v neděli ráno jsem žádala o přistavení cisterny a opakovaně mi byla odmítnuta s tím, že máme velké území a cisterna by stejně nestačila," uvedla starostka Hrobčic Jana Syslová. Nakonec na kalnou vodu ale začalo upozorňovat více místních. Rozhodnout o tom musela až povodňová komise a krajská hygienická stanice.

Problémy s kvalitou pitné vody tu řeší dlouhodobě

Problémy s kvalitou pitné vody řeší prý na Hrobčicku a zejména přímo v obci Hrobnice již dlouhodobě a to bez výraznějšího efektu. „Zřejmě i z tohoto důvodu, že si často stěžujeme na kvalitu vody, byla tato mimořádná situace zanedbána a opatření ze strany dodavatele vody bylo učiněno příliš pozdě, a to dokonce až na základě upozornění povodňové komise," dodává Jana Syslová.

Co se týče samotné záplavy, tak koryta potoků na Hrobčicku se zatím nepřelila, je zatopeno menší množství sklepů a zaznamenány byly drobné sesuvy půdy.

Vodu z kohoutků nesmějí pít

Přestože tedy dodávaná voda z hlavních zásobních vodovodních řadů – například pro zaplavené Ústí, Děčín i Litoměřice - je pitná, silné deště v uplynulých dnech znečistily lokální prameniště. Na Hrobčicku v teplickém okrese se to konkrétně týká osad Červený Újezd, Tvrdín, Chouč, Mirošovice, Kučlín, Mukov, Mrzlice, Hrobčice, Měrunice a Razice.

Vodu z kohoutků nesmějí tamní obyvatelé pít, ale ani ji používat k osobní hygieně. Nyní to potvrdily i Severočeské vodovody a kanalizace. „Náhradní dodávka pitné vody je v těchto obcích zajištěna cisternami,“ uvedla dnes mluvčí vodárenské společnosti Iveta Kardianová. Kromě tří stabilních cisteren projíždějí obcemi i dvě mobilní. Lidé by je měli využívat až do pátku, kdy se vyhodnotí vzorky vody.

Lokální prameniště jsou znečištěná i v obcích Malečov, Březí – Pohoří a část Kojetic (okres Ústí nad Labem), Víska pod Lesy, Starý Šachov a Jílové – Rybníček (okres Děčín), Kotelice, Horní Vysoké, Levín, Leská a prameniště Mentaurov (okres Litoměřice). Celkem jde o více než dva tisíce lidí. „Ve všech ostatních lokalitách Ústeckého a Libereckého kraje, kde působí Severočeské vodovody a kanalizace, je do domácností dodávána voda pitná odpovídající ve všech parametrech legislativě,“ ubezpečila mluvčí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…