Poslanec ODS Boris Šťastný ovšem přišel s nápadem řešit otázku státních zastupitelství úplně jinak. Nejvyššího a krajské státní zástupce by podle něj měli volit lidé ve volbách, tak jako politiky. „Jde o veřejnou funkci. Kdo ji chce vykonávat, měl by předstoupit před občany s koncepcí a ucházet se ve volbách o jejich podporu,“ říká Šťastný serveru Týden.cz.
Volby by podle Šťastného proběhly tak, že kandidáty by navrhovala vláda na základě splnění kvalifikačních předpokladů. Poté by voliči v daném kraji, či v případě nejvyššího státního zástupce v celé republice, vybírali, kdo je má coby veřejný zástupce zastupovat. Volby by se konaly současně s volbami do krajských zastupitelstev, takže by nestály skoro nic.
„Můj návrh by předešel spekulacím, které provázely naposledy třeba jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze,“ vysvětluje Šťastný. Věří, že jeho návrhu se chopí ústavně-právní výbor.
Poslanec ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že návrh není nezajímavý, ale z jeho zavedení má obavy. „Vedlo by to spíš k politizaci než k tomu, že bychom měli spravedlivější státní zastupitelství,“ myslí si. Systém volených zástupců podle něj patří spíše do amerického, než do evropského právního systému.
Podporu Šťastný nenašel ani v koalici. „Je to nepochybně svěží a originální nápad, ale podobně jako v jiných otázkách zavádění přímé demokracie ho nepodporuji,“ uvedl poslanec ODS Marek Benda. Stanislav Polčák z TOP 09 byl ještě příkřejší. „To se do našeho právního řádu i do evropské právní kultury hodí stejně tak jako zasadit mrkev na Měsíci,“ prohlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav