Ministr Babiš zvažuje snížení důchodů, napsal na facebooku Miroslav Kalousek. A strhla se mela.
Na nedávném jednání Poslanecké sněmovny slíbil ministr financí, že do konce června předloží komplexní strategii důchodové reformy. Jejím základním kamenem by měla být dle jeho slov rovná důchodová dávka ve výši 30 procent celostátní průměrné mzdy. Podle Kalouska vzhledem k tomu, že současný poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě je zhruba 40 procent, znamenalo by to snížení důchodu až o jednu čtvrtinu. „Nejsem fanda populistických slibů, které klamou důchodce nerealistickým zvyšováním. Snížit ale dramaticky důchody jen proto, aby zbyly peníze na podporu biopaliv a dalších projektů ve prospěch oligarchů, mně připadá přece jen kruté. Uvidíme, co pan ministr Babiš předloží,“ rýpl si dále Kalousek.
Senioři se slovních soubojů politiků na toto téma zatím neobávají
I když by se mohlo zdát, že takovéto prohlášení z úst exministr financí může vyvolat mezi seniory zděšení, ParlamentníListy.cz zjistily, že tomu tak není. „Nemá smysl se tím zatím zabývat, uvídíme, co pan Babiš a hnutí ANO nakonec předloží – pak je možné zahájit nějakou diskuzi. Na každý pád Rada seniorů ČR obavy penzistů z tohoto důvodu opravdu nezaznamenala,“ řekl pro ParlamentníListy.cz šéf seniorů Zdeněk Pernes. Doplnil i důvody, proč tomu tak podle něj je.
„Víte, ono takových a podobných návrhů zaznělo v důchodové komisi již mnoho, ozývají se dobrých 15 let. Andrej Babiš má několik členů svého hnutí v této komisi, takže se dalo očekávat, že o podobném nápadu bude přemýšlet. Pravdou ale je, že to funguje asi pouze v několika zemích světa – jednou z nich je Velká Británie, proto se to nazývá britský model. Jenomže důležitý je u toho zmínit fakt, že ta rovná důchodová dávka, která je v Británii kolem 35 procent průměrné mzdy, je pouhou jednou částí toho, co senioři získávají. Převést to k nám si dost dobře neumím představit. K tomu totiž penzisté dostávají ještě další důchody, které jim plynou z penzijních pojištění, případně dalších zaměstnaneckých benefitů. To stanovené procento dostávají ale i ti, co nikdy nepracovali, není podmíněné počtem odpracovaných let, jako je tomu u nás. Tím by se otevíral další poměrně vážný problém – protože ať by člověk celý život pracoval nebo ne, odměny ve stáří by byly stejné,“ vysvětlil Pernes.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová