Kniha Ještě pár odpovědí, která se právě dostává do knihkupectví, volně navazuje na Paměti a úvahy. Ty vyšly před dvěma lety. Obojí v nakladatelství Epocha. Lubomír Štrougal se v nich naváží do některých rozhodnutí mateřské strany KSČ, ale jeho kritické úvahy pokračují až do současnosti. Například kritizuje široké znárodňování v roce 1949, ale i třeba nepřipravenost
komunistické garnitury na krizový vývoj v zemi před rokem 1989. „Nepodařilo se, utrpěli jsme politickou porážku. I po převratu v roce 1989 jsem přál naší zemi úspěch. Ale následné dvacetiletí mě opět zklamalo," píše autor v druhém díle.
Psali jsme:
Exkluzivní ukázky: Štrougalovy paměti z tiskárny rovnou na ParlamentníListy.cz
Vládo, poslouchej Zemana
Tam se také obdivně vyjadřuje o návrzích expremiéra Miloše Zemana, jehož třeba uznává i bývalý dlouholetý šéf JZD Slušovice František Čuba. Přitom Zeman byl z KSČ po dvou letech v roce 1970 za nesouhlas s okupací Československa armádami Varšavské smlouvy roku 1968 a kritiku poměrů vyloučen. Ostatně Štrougal, jenž byl od roku 1970 do roku 1988 předsedou československé vlády, v roce 1989 rezignoval na všechny funkce ve straně. Z ní byl začátkem roku 1990 také vyloučen.
V aktuální knize nakladatelství Epocha Štrougal píše: „Vládě v prvním pololetí roku 2011 věří jen 20 procent obyvatelstva. Někteří vládní představitelé včetně premiéra zdůvodňují značný pokles důvěry složitou hospodářskou situací, rozpočtovou nerovnováhou, a tedy i nepopulárními zásahy do životní úrovně zaměstnanců i důchodců. To víme, a kdo to zavinil, také. Ale právě viníci, polistopadová vládnoucí garnitura zase nabízí jen škrty, zdražování a omezování dávek. To je nejsprávnější strategie?"
Na vlastní otázku si dává vlastní odpověď: „Co se třeba zabývat návrhy Miloše Zemana, které předložil pod názvem „Co navrhuji pro budoucnost České republiky?" Vláda má povinnost zaujmout stanovisko k tak závažnému návrhu bývalého úspěšného premiéra. Tím spíše, že Zeman navrhuje progresivní zdanění, zákon o prokázání původu majetku, zabavení nelegálních příjmů a majetků, odstranění daňových výjimek, které vznikly na nátlak různých lobbistů,
ponechání snížené sazby u potravin a léků a další kroky. Mlčení nad těmito návrhy důvěru
vládě nevrátí."
Filip četl a Štrougal byl odborník
Náhled dvou starších politiků z odvrácených stran politického spektra také dává určitou představu o osobě Lubomíra Štrougala. Současný předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip první díl četl a chystá se i na druhý. „Ten první je vybaven poměrně silnou argumentací. Vnímám i pocity bezradnosti některých komunistů. Je to celkem věrný obraz a třeba ohledně situace kolem zastavení soudních rehabilitací po roce 1970 je to výpověď velmi silná," míní o knize
Paměti a úvahy.
O jejím autorovi říká: „Byl vysoce kvalifikovaným a respektovaným odborníkem jak na východě, tak i na západě. I po listopadu se zachoval jako člověk pevných zásad a tak i ten v podobě soudního procesu ustál velmi dobře, vyhrál."

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský